„Дързостта да бъдеш пръв”


„Дързостта да бъдеш пръв”
Фабриката за вълнени платове
22 Февруари 2016, Понеделник


Филм за живота на патриарха на българската индустрия

Автор: Веселин Максимов

Трима габровци направиха филм за живота и дейността на прочутия предприемач, индустриалец, меценат, общественик и дарител Иван Хаджиберов. Те са Емил Михов - историк, фотограф и кинооператор, Милен Василев – музикант, и сценаристът Красимира Христова.
Досега са известни само с работата си в родния град, а дамата се е върнала там от столицата, с единствената цел да помогне за лентата. След двегодишен труд ентусиастите вече са на финалната права и скоро критичното око на публиката ще види плода на техните усилия.

Героят на филма е наричан „патриарх на българската индустрия”. Роден е в Габрово през декември 1858 г., в семейството на хаджи Беро Иванов, производител на брашно, търговец и кираджия, и Иванка Минчева. Получил своето образование в частното училище на Неофит Соколски. По време на Руско-турската война е бил куриер в Българското опълчение.
След Освобождението се занимавал с търговия на риба, барут и хранителни стоки. Управлявал мелницата на баща си от 1882 г. Поставил допълнителни сита и започнал да произвежда брашно без трици. Участник е в Сръбско-българската война от 1885 г.

През 1890 г. с брат си Димитър построили валцова мелница. Съоръжението било електрифицирано с купено от Германия динамо и няколко електрически крушки с въглена пръчица. Така на практика за първи път в България светнала електрическа крушка.
През 1892 г. създал първата фабрика за фини вълнени платове в България „Първа царска придворна фабрика за текстилни платове“. В нея се използвали вносни материали от Австро-Унгария, Англия и Италия. Обзаведена е по английски образец.

През 1906 г. построил  водноелектрическа централа на река Янтра, която се състои от две хоризонтални водни турбини по 90 конски сили, система „Брауншвайг”, с два генератора за променлив ток. Тя струвала около 300 000 златни лева и била първата водноелектрическа централа в България за индустриални цели и втората след тази в Панчарево.
По време на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война е бил  доставчик на платове за българската армия. През 1915 г. във фабриката работили 72 стана. Внасял висококачествени мериносови прежди от Англия чрез установените връзки с фирмата „Нормантон“.

Поради обвинение по член 4 от Закона за съдене виновниците за народната катастрофа – „за забогатяване по време на война“, бил арестуван през 1919 г. Прекарал девет месеца в предварителен арест. Оправдан бил с амнистия от 26 юли 1924 г.
От април 1931 г. фабриката била преобразувана в акционерно дружество. Създадени били паркове, игрища за тенис на корт, жилища за работниците, читалищен салон, зоологическа градина, билярд, занималня и частно училище за децата на работниците и е организиран стол.

Иван Хаджиберов е сред основателите на Индустриална банка „Габрово“ и дългогодишен председател на библиотеката в града. Той става финансов гарант за построяване на железопътната линия и дарява средства за изграждането на училището в село Златари. Във фонда за строеж на театрално-библиотечна сграда внася 5000 златни лева.
Починал е на 5 март, 1934 г. Изпратен бил с вой на сирените на всички габровски фабрики и непрекъснат звън на църковните камбани.


Иван Хаджиберов Водноелектрическата централа на Иван Хаджиберов

В категории: Културен Десант , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки