Председателят на сдружението за изграждане на паметник академик Георги Марков (вдясно) подарява книги за ген. Иван Колев на Валери Симеонов и кмета на Добрич Йордан Йорданов, който стана член на Управителния съвет и съпредседател на сдружението
Валери Симеонов ще окаже съдействие за издигането в Добрич на паметника на генерал Колев
Автор: Пламен Николов
Лидерът на „Национален фронт за спасение на България“ и съпредседател на парламентарната група на Патриотичния фронт Валери Симеонов присъства преди дни на общо събрание на сдружението, заело се с мисията за изграждане на паметник на генерал Иван Колев в Добрич. Присъствието му бе знак, че родолюбците застават зад каузата за издигане на мемориал на великия пълководец в добруджанския град.
В годините на Втората световна война, след възвръщането на Южна Добруджа към България, добричката общественост подема инициативата за издигане на паметник на великия пълководец. Събрани са над 1 милион лева. След комунистическия преврат на 9 септември 1944 г. обаче намерението така и не се осъществява.
Командваните от Москва български комунисти обявяват Първата световна война за империалистическа, а подвизите на българските офицери и войници са оставени на забвение.
Парите, събрани в тежките военни години от добричани за паметника на славния Баща на българската кавалерия, потъват незнайно къде. За разлика от своите предци, които, макар и в условията на недоимък на фона на мащабната война, само за 3-4 години събират нужните средства, днешната добричка общественост вече 8 години не може да осигури необходимите финанси за издигането на мемориала.
Генерал-лейтенант Иван Колев е бесарабски българин, който е роден на 15 септември 1863 г. в с. Бановка, Болградски район. След като завършва с отличие Болградската гимназия, той решава да се завърне в родината майка. Започва работа като чиновник в София, а през есента на 1885 г. се включва като доброволец в Сръбско-българската война.
В началото на 1886 г. постъпва във Военното училище в София. Шест години по-късно продължава обучението си във Военната академия в Торино. След като я завършва през 1894 г., той се завръща в България, където постъпва на служба като генерал-щабен офицер.
Бидейки перфектен ездач, бъдещият генерал всеотдайно работи за усъвършенстването на българската кавалерия и усилията му ще бъдат възнаградени във войните за национално обединение и най-вече на Добруджанския фронт, където ще се носи бойната слава на неговата „не конница – а хала”.
През октомври 1908 г. полковник Колев е назначен за командир на Лейбгвардейския конен полк. В началото на Балканската война (1912–1913) г. е началник-щаб на укрепения пункт Ямбол, след което от ноември 1912 г. временно изпълнява длъжността началник-щаб на Трета армия. През Междусъюзническата война (1913) е началник-щаб на Пета армия.
На 2 август 1915 г. е произведен в чин генерал-майор. Звездният му миг е Първата световна война, където неговата конница извършва чудеса от храброст, а с несравнимите си бойни умения надвива дори прославените казаци.
Заболял по време на сраженията, генерал Колев напуска този свят преди края на войната – той склопя очи на 29 юли 1917 г. във Виена, всеотдайно изпълнил своя воински и отечествен дълг.
През 2007 г. е създадено сдружение „Изграждане в град Добрич на паметник на генерал Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 г.”. За изминалите 8 години от членски внос и дарения то успява да събере едва 40 000 лв.
През 2010 г. и 2011 г. от общинския бюджет са отпуснати 170 000 лв., които обаче са похарчени за гипсови отливки и калъпи на проекта, спечелил обявения конкурс.
Автор на проекта е известният български скулптор проф. Крум Дамянов. Композицията, която той предлага, обаче е прекалено скъпа – реализирането й ще струва над половин милион лева. Осигуряването на толкова средства се оказва непосилна задача за инициаторите на родолюбивата идея.
В момента в сметките на Сдружението има 23 000 лв., които няма как да стигнат за паметника. Амбицията на новия кметски екип е през септември, когато се навършват 100 години от героичната Добричка епопея, мемориалът да бъде открит.
На пръв поглед тази задача е трудна – наличните пари са смешно малко, а времето до септември – не твърде много. Но въпреки съкратените срокове, в Община Добрич са убедени, че могат да се справят с намирането на необходимите средства и издигането на монумента.
Пълната си подкрепа и готовност за съдействие е декларирал пред добричкия кмет и Валери Симеонов. Той е съпричастен с идеята не само като родолюбец, но и влага лични подбуди – неговият дядо е загинал на Добруджанския фронт.
Лидерът на НФСБ е категоричен, че през септември в Добрич ще има паметник на генерал Колев.