Изготвят военен регистър на мъжете на възраст между 18 и 32 г.
26 Февруари 2016, Петък
Ще направим регистър на мъжете на възраст между 18 и 32 години, които ще бъдат призовавани и обучавани, ако се наложи, съобщи Николай Ненчев
във връзка с идеята за връщане на наборната служба в Българската армия.
„Няма да мобилизираме когото и да било. Касае се за промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, който предвижда резервът да бъде попълнен под една или друга форма“, обясни шефът на военното ведомство.
Само дето министърът земеделец, служил някога като трудовак, обърка както наименованията на законите, които ще претърпят изменения и допълнения заради създаването на такъв регистър, така и това, че в подготвения от МО и одобрен от правителството проектозакон се предвижда в регистъра да бъдат вписвани както мъжете, така и жените.
Информация за готвените от МО промени в Закона за резерва, в Закона за отбраната и въоръжените сили и в Закона за военната полиция от дни е качена в сайта на военното министерство и там нещата са казани доста по-ясно, отколкото успява да обясни цивилният министър на отбраната.
С промените в Закона за резерва се разграничават дейностите и отговорностите по подготовката на резерва и на гражданите за защита на страната, предвид различната регламентация на реда, организацията и начина на прием и обучение на съответните лица.
Регламентира се възможността по време на обучението на доброволен принцип на българските граждани да се провеждат практически занятия с използване на оръжие и боеприпаси, по ред, определен с уставите и наставленията на въоръжените сили.
Прецизира се възрастта на гражданите, които се водят на военен отчет, като в него ще се завеждат всички български граждани на възраст от 18 до 32 години. Мотив за това е обстоятелството, че с отпадането на наборната военна служба възможностите за попълване на въоръжените сили във военно време са силно ограничени. Това води до необходимост от определяне на по-широк кръг от български граждани, които трябва да се водят на отчет и да се извикват във военно време за военна подготовка.
Предлага се създаване на Единен учебен център за начална военна подготовка, в който да се обучават както резервисти, така и български граждани, желаещи да придобият военна подготовка на доброволен принцип, пише в информацията на сайта на МО. Пак оттам става ясно и какви са готвените промени в Закона за отбраната и въоръжените сили и в Закона за военната полиция.
Промените в Закона за военна полиция прецизират норми, свързани с оперативно-издирвателната дейност на служба „Военна полиция”, дейностите по охрана и ескорт, употребата на оръжие, помощни средства и физическа сила от органите на службата, действия свързани с полицейската регистрация и идентификацията.
Досега тези норми бяха регламентирани в подзаконови актове. Предложените изменения отговорят на решения на Европейския съд по правата на човека.
В Закона за отбраната и въоръжените сили се предлагат изменения в пределната възраст за служба на военнослужещите с различни звания. Намалява се възрастта за прием на войници (от 32 на 28 години) и пределната възраст, до която ще служат (от 50 на 46 години).
С тези изменения се създава възможност за ранното им пенсиониране по чл. 69 от КСО, тъй като придобиват необходимите 18 години, действително изслужени на военна служба.
С новите изисквания на чл. 69 от КСО е съобразено и предложението за увеличаване на пределната възраст на сержанти, офицерски кандидати, младши офицери, офицери със звание „майор“ и „подполковник“ на 55 години. Освен това се регламентира полагането на извънреден труд от военнослужещите и компенсирането им за него.