Депутатите инкриминираха шофирането с висока скорост и други нарушения, които са опасни за живота
Автор: Ани Петрова
Най-сетне депутатите предприеха крути мерки, които би трябвало да озаптят както тестостеронните идиоти, каращи навсякъде с газ до дупка, така и по-надарените простаци – по-точно казано: хулиганите зад волана.
Време беше, защото отдавна говорим за война на пътя, а не за пътуване – поради масовата мода да компенсираш ниско самочувствие, липсващо образование или плоски гърди с показен идиотизъм, изразяващ се с шофиране с 200 км/ч там, където разумната скорост е поне двойно по-малка. А също и с каране в насрещното движение на магистралата или юмручно уточняване на това кой е имал предимство на предишното кръстовище.
Ако във всичко казано дотук намирате повече емоции, отколкото статистика – ето я и нея. Само за седмицата от 15 до 21 февруари са регистрирани 12 537 нарушения на пътя. Загиналите при пътно-транспортни произшествия през 2015 г. са 680, хиляди са ранените, десетки хиляди са дните, прекарани в болнични, не са произведени милиони лева брутен вътрешен продукт.
Тези безпристрастни цифри и факти аргументират новината за криминализиране на хулиганството на пътя и шофирането с над 60 км/час над разрешеното поне толкова, колкото мотивите на вносителите – депутати от ГЕРБ, Патриотичния фронт, Реформаторския блок, АБВ.
Акцентите в резюме
Така в сряда парламентът одобри на първо четене изменения и допълнения в Наказателния кодекс, с които въве-де нови състави на престъпления, свързани с онези нарушения на пътя, които са опасни за живота.
Депутатите приеха за хулиганство, извършено при управляване на моторно превозно средство (МПС), наказанието да бъде между 3 и 5 години лишаване от свобода или от правото да се упражнява определена професия или дейност. Народните представители инкриминираха превишаването на максимално разрешената скорост с над 60 км/ч и допуснаха наказанието за това (вече) престъпление да е до 3 години затвор.
А покрай всички други промени в този нормативен акт бе премахната и неравнопоставеността между пълнолетните и непълнолетните извършители на престъпления на пътя.
Ремонт и на Закона за движение по пътищата
По време на същото пленарно заседание бяха приети на първо четене и поредните поправки в Закона за движение по пътищата (ЗДП), който, заедно с Кодекса на труда, е един от най-ремонтираните закони в България. На вниманието на народните представители бяха предложени 3 законопроекта с различни вносители, но с обща цел – подобряване на пътната обстановка в страната, ограничаване и намаляване броя на пътнотранспортните произшествия, на загиналите и ранените при пътни инциденти участници в движението. Два от тези законопроекти бяха приети, но изненадващо не получи достатъчно гласове третият от тях, в който се предлагаше въвеждането на дефиниция какво е „гонка“.
Един от текстовете в приетите на първо четене промени в ЗДП предвижда да се наказва с лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца и глоба в размер на 3000 лв. водач, който се движи в платното за насрещно движение по автомагистрала и скоростен път. За пореден път в закона се въвежда понятието „нов водач“ – за такъв ще се смята всеки, който придобива за първи път правоспособност за управление на МПС.
„Войната по пътищата е функция не само на липсата на наказание, на тази безнаказаност, която се култивира през последните десетилетия. Тя е функция на неуважение към закона.
Смятам че по отношение на безнаказаността този закон ще промени чувствително нещата в България“, заяви по време на дебатите Искрен Веселинов от Патриотичния фронт.
Депутатът подчерта, че предлаганите законови промени са навременни и отговарят на една обществена необходимост, но са нужни и някои корекции, които могат да бъдат направени между първо и второ четене. Искрен Веселинов изтъкна, че е ред на изпълнителната власт да стори необходимото за обучението и възпитанието на шофьорите в уважение към чуждия живот, защото всичко останало ще бъде напразно.