Къде предлагат най-добри условия за работа на жените


11 Март 2016, Петък


Изненадващо САЩ се оказват в дъното на тази класация. Там са и най-малко дамите, които се назначават на ръководни длъжности


По случай Международния ден на жената онлайн платформата за статистически изследвания Statista публикува класация на държавите от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), които предлагат най-добри условия за работа на представителките на нежния пол.

Според обнародваните данни 29 от общо 34 страни в организацията осигуряват равни условия в професионалната сфера по отношение на половете. Без особена изненада на първите четири места по този показател са скандинавски държави.
Лидерът е Исландия, следвана от Норвегия, Швеция и Финландия. С доста добри резултати са и Унгария и Полша, които се нареждат съответно на 5-а и 6-а позиция.
Изненадващо, в дъното на класацията е Страната на неограничените възможности – САЩ, следвана от Великобритания.

Съединените щати, апропо, са и мястото,  където са най-малко жените, заемащи ръководни постове. Иначе постигането на равенство между половете в професионалната сфера, особено що се отнася до мениджърските длъжности, е една от целите на съвременното общество. Но се оказва, че стара Европа, както и бързоразвиващата се Южна Азия, далеч изпреварват САЩ по този показател.
Данни на Института за международна икономика „Петерсън” сочат, че най-голям дял в управлението имат дамите в държавите от югоизточната част на Азия – 25%, следвани от тези в Източна Европа и Централна Азия – по 22%. От друга страна, по този показател Западна Европа и Щатите са на последно място, съответно с едва 16 и 15 на сто.

Проучването, проведено сред 21 980 публични компании в 91 държави, сочи, че ситуацията е доста по-различна, когато става въпрос за жени, които са членове на борда на директорите в дадена фирма.
Най-много такива има в Субсахарска Африка. Там те са с дял от 16%. С 1% по-малко са тези в Западна и Централна Европа, както и в Централна Азия. На последно място отново е САЩ с дял от 11 на сто.
Според изчисленията най-малко са жените, които са на длъжност главен изпълнителен директор на компания. В Югоизточна Азия и Европа техният дял е 8 на сто, докато в Западна Европа и в Северна Америка те са наполовина.

Неотдавна едно проучване на UBS, цитирано от британския вестник „Гардиън“, пък показа, че броят на представителките на нежния пол, станали милиардери, се е увеличил близо седем пъти за последните 20 години – до 145, като движещата сила на този ръст са азиатските бизнесдами.
Докладът е установил, че жените са изпреварили мъжете по отношение на членство клуба на милиардерите с по-бърз темп на растеж на богатството и ранга. Все още обаче компанията на най-богатите хора на планетата се доминира до голяма степен от мъже над 60-годишна възраст.

В световен мащаб има 1202 мъже милиардери. През 1995 г. броят на всички милиардери е бил 289, от които жените са били едва 22. През 2014 г. броят на милиардерите по света е набъбнал до 1347.
Преди 10 години е имало едва три жени милиардери от Азия, а сега те са 25, като повече от половината от тях са първо поколение предприемачи. Като правило те са по-млади от тези в другите континенти – средната им възраст е 53 години, докато за САЩ тя е 59, а за Европа – 65.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки