Пловдивският кмет нарече сагата със склада „турски сериал“
Разрушеният пловдивски тютюнев склад „Ориент табак“ се оказа със статут на единична недвижима културна ценност
18 Март 2016, Петък
Кметът на Пловдив Иван Тотев нарече „турски сериал“ скандала със съборения тютюнев склад на ул. „Одрин" 8.
Автор: Камен Колев
Градоначалникът подозира, че някой се опитва да набеди Община Пловдив за лошия герой, но тя винаги била от добрите.
„Много често в турските сериали си мислиш, че някой е лош, но изведнъж се оказва, че той държи ключа за разрешаване на проблема“, даде пример управникът на Града под тепетата.
Той изтъкна, че местната администрация винаги се е грижила за опазването на културно-историческото наследство на своя територия. „Факт е, че в последните десетилетия е имало десетки подобни случаи като този със склада. Това е знак, че нещо не е наред в цялата система за функционирането на този процес. Лесно беше общината да бъде обявена за виновна. Много лесно някои се опитаха да натикат Пловдив в ъгъла.
Времето е много удобно – започват процедурите по Европейската столица на културата през 2019 г., както и промените в Закона за културното наследство.
Когато за една сграда има съмнение, че е паметник на културата, общината трябва да получи заповед, с която този имот е обявен за такъв или е започнала такава процедура. До момента не разполагаме с документ, че събореният склад е паметник на културата", заяви още Тотев.
На 9 януари обаче в общината е получено писмо от Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерството на културата, според което „инвестиционните проекти и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство се одобряват и проектите се изпълняват по реда на ЗУТ", след съгласуване по текстове от Закона за културното наследство. От ведомството посочват, че тютюневият склад „Ориент табак“ има статут на единична недвижима културна ценност.
Въпреки това кметът Тотев смята, че писмото няма характера на нормативен документ, който категорично да казва, че сградата е паметник на културата. Затова на 26 януари 2016 г. Община Пловдив е изпратила запитване до Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) дали актуализацията на историческата част на града, в която попада и Тютюневият град, е завършена и дали е възможно да се получи списък с недвижимите културни ценности.
Управата пита още на какво основание да отпаднат всички предложения за надстрояване, пристрояване и ново строителство във всички системи на улични ансамбли, когато в повечето случаи там има съгласувани с НИНКН преписки и влезли в сила заповеди на Община Пловдив.
Иван Тотев твърди, че отговор на това запитване няма и до момента. По думите му, „НИНКН е в разкрачено положение, в което може да даде различно становище в зависимост от моментната конюнктура. Това е практика, която виждаме навсякъде, при още много сгради“.
За още 9 сгради в центъра на Пловдив няма отговор от НИНКН дали са паметници на културата, допълва градоначалникът. Междувременно около 30 души се подписаха за създаването на Инициативен комитет в защита на Тютюневия град. За целта в социалните мрежи бе организирана срещата, в която се включиха пловдивчани, които понастоящем живеят в различни български градове. Те настояват за пълно изясняване на случая със събарянето на историческата сграда и обявяване имената на виновниците. А също така искат оставката на главния архитект Румен Русев.
Членовете на Инициативния комитет ще търсят информация от общината за това какви мерки е предприела в последните пет години пловдивската администрация за опазване паметниците на културата в града, колко административни нарушения са констатирани и колко акта за неподдържани сгради са съставени на собствениците.