Цветята и паметните плочи, сложени край оживени булеварди, станаха твърде много
Автор: Илияна Христова
Автобусна спирка буквално сее смърт във Варна. Пресичането от и към нея постоянно взема жертви, но общинската управа не прави нищо, за да я обезопаси. Наскоро тя и булевардът, на който се намира, бяха ремонтирани по многомилионния проект за интегриран градски транспорт, но никой не се сети да регулира движението точно в тази фатална част.
Става дума за спирката в квартал “Възраждане” пред газостанция “Кавагаз”. На 18 март кола уби на място възрастен пешеходец. Седмица по-късно там бе пометена жена, която бе приета в болница с опасност за живота. Инцидентите са многобройни. “Ще вземе ли най-после някой мерки!”, негодуват жителите на квартала.
Точно на това място бул. “Цар Освободител”, по който се движат линиите на автобуси номер 20 и 209, изпълнява ролята на околовръстен път. Автомобилите преминават бързо в тази част, набират скорост до следващия светофар. Ограничението от 50 км/ч масово не се спазва, а и никой не го контролира.
“Градоустройството” тук е за чудо и приказ – до булеварда откъм “Възраждане” се спускат две асфалтови пътеки. За да хванат автобусите в посока центъра, хората от квартала трябва да вървят по тях и да пресекат двете ленти.
Но пешеходна пътека няма. Има нещо като “остров”, който подлъгва пешеходците и допълнително усложнява проблема. Наличен е и светофар, но на 60-70 метра от пътеките – неудобен за възрастни хора, а и липсва свързващ тротоар до него. За да го стигнат, хората трябва да газят в треволяци и кал.
“Притеснени сме, децата ни всеки ден минават от там”, споделят родители на ученици. Автобус 209 отвежда до езиковите гимназии в морския град и всяка сутрин младежи от микрорайон 3 на квартала пресичат, за да стигнат до спирката.
Това обаче не е целият парадокс. Точно на същото място под булеварда минава подлез, който обаче е заровен. Хората са го ползвали някъде до 1990 г., но после, незнайно защо, входовете му са били запълнени с пръст. Отварянето на съоръжението не е трудно, нужни са пари единствено за ремонт.
А такива има, след като проектът за интегриран градски транспорт, който продължава и в момента, е на стойност 115 млн. лв. Но явно никой не се сеща за безопасността на хората от “Възраждане”, пък и въобще не е сигурно дали днешните чиновници в Община Варна и районното кметство “Младост” са наясно със съществуването на този подлез. Може съоръжението да се е “изгубило” нейде в скиците.
Хората от квартала смятат да се борят за безопасността си докрай. Настояват за пешеходна пътека, светофар, преместване на спирката или отваряне на стария подлез.
Защото цветята и паметните плочи, сложени край оживени булеварди, станаха твърде много във Варна.
Гнилите ябълки
Миналата седмица тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) изуми с решение, с което намали присъдата на моторист, сгазил младо момиче. Става дума за придобилия известност случай с Лора Казанлиева във Варна през 2011 г., премазана на пешеходна пътека.
След много перипетии мотористът Диян Станчев бе осъден на 2 години и 6 месеца (през 2012 г. главният прокурор Борис Велчев бе наредил проверка на делото). Той е карал с 87.9 км/ч при позволени 50 км/ч. Сега ВКС обаче му намали присъдата с 6 месеца. Според съдиите момичето е трябвало да се огледа при пресичането.
А ето как описва инцидента Нели Петрова, майка на Лора и депутат, днес: “Били са петима младежи. Пред тях е минал един мотор. Шумът от него е бил толкова силен, че те не са разбрали, че идва и друг мотор. Едно такси спира, за да им даде път. Лора прави една стъпка и вторият мотор я хвърля във въздуха. Приятелката й разказва, че е станало за секунди и те не са разбрали какво се случва”.