Припомняме във Виена Априлската епопея


Припомняме във Виена  Априлската епопея
Три от залите на Националния военноисторически музей са посветени на националноосвободителните борби. В тях са изложени личните вещи и на участници в Априлското въстание
24 Април 2016, Неделя


Гостуваща изложба на Националния военноисторически музей представя богат фотоархив от борбата ни за освобождение


На 19 април в галерията на Българския културен институт във Виена „Дом Витгенщайн“ бе открита изложба на Националния военноисторически музей, посветена на 140-годишнината от Априлското въстание.
Експозицията представя разказ за цената на свободата, за вдъхновителите и участниците във въстанието и уплътнява техния образ, който и днес живее в завета им за свобода и независимост.

С богат фотоархивен материал е обрисувана най-мащабната проява на националноосвободителното движение на българския народ, която въпреки неуспеха си нанася морален удар върху Османската империя и създава предпоставки за последвалата Руско-турска война и освобождението на България.
Акцент в изложбата е именно предизвиканият от Априлската епопея международен отзвук. В подкрепа на българската кауза в около 200 вестника от цял свят са публикувани над 3000 статии.

Сред световноизвестните личности, които заемат позиция в защита на българския народ, са Джузепе Гарибалди, „железният канцлер“ Ото фон Бисмарк, Уилям Гладстон, Чарлз Дарвин, Константин Иречек, Лев Толстой, Фьодор Достоевски, Иван Тургенев, Дмитрий Менделеев и още стотици други представители на тогавашния европейски свят.
Благодарение на това, българският въпрос е поставен като централен проблем в дневния ред на Европа.
Гостуващата експозиция на Националния военноисторически музей ще остане във Виена до края на май.

Сградата на „Дом Витгенщайн“ е проектирана през 20-те години на миналия век от арх. Паул Енкелман и от известния философ Лудвиг Витгенщайн по поръчка на неговата сестра Маргарете. Домът бързо се превръща в основно средище на културния живот в австрийската столица.
В наши дни къщата е обявена за паметник на културата и е една от архитектурните забележителности на Виена. Тя е закупена през 1975 г. от българската държава и е превърната в неин културен институт.


Сградата на Българския културен институт във Виена

В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки