„Антична Сердика“ протекла заради липсваща хидроизолация
След поройните дъждове в началото на седмицата вода започна да се стича по една от колоните под стъкления купол на „Антична Сердика“
06 Май 2016, Петък
Липса на цялостна хидроизолация е причината за теча в античния комплекс „Сердика" в София.
Това е допуснато още при изпълнението на първия етап от проекта, показа проверка на Министерство на културата, която завърши на 5 май.
След поройните дъждове в началото на седмицата вода започна да се стича по една от колоните под стъкления „покрив” на Ларгото в центъра на София. Протече и единият от трите стъклени купола на уникалния за страната ни археологически музей, който бе открит с фанфари на 20 април от премиера Бойко Борисов и културния министър Вежди Рашидов. Буквално още на следващия ден се появи и въпросният теч. От културното министерство успокоиха, че проектът е още в гаранция, така че една от виновните фирми изпълнителки ще спре течащата вода в най-кратки срокове. За да се отстрани проблемът обаче, се наложи да се спре движението по централния столичен булевард „Цар Освободител" за близо седмица.
От ведомството на Вежди Рашидов даже допуснаха, че е възможно да бъдат открити още дефекти от некачественото изпълнение на обекта.
„Строителството тук е много сложно. С много проблеми. Метрото минава оттук. Подземната инфраструктура не е добре проучена и очакваме действително да има и други проблеми ”, коментира пред медиите в четвъртък, 5 май, Пано Панов от Дирекция „Управление на собствеността” в Министерство на културата.
В античния комплекс „Сердика“ до момента са вложени над 15 милиона лева, осигурени от Европейския съюз и държавния бюджет. Изпълнителят на проекта е сдружението "Антична Сердика", в което участват „Главоболгарстрой“ АД, „Пътища и мостове“ AД, „Реставрация“ АД, „Пътстрой-Варна“ и „Финанс груп 2013“. Изпълнител на първия етап от строежа на комплекса, когато е трябвало да бъде изградена липсващата хидроизолация, е компанията „Главболгарстрой" АД. Тя спечели обществената поръчка през 2012 г., която бе на стойност 1 777 292.68 млн. лв
Реставрацията на комплекса отне над четири години и беше съпътствана от редица скандали. Сред тях са няколко обжалвания пред Върховния административен съд от страна на изгубилите апетитната обществена поръчка компании. Имаше и постоянни наводнения на разкопките.
Проектът трябваше да бъде завършен още през лятото на 2015 г. През април същата година архитекти от сдружението „Граждани за София“ заговориха за това, че с проекта за реставрация на Ларгото ще бъде унищожена античната римска улица „Виа Принципалис“ – най-старата в Сердика от времето на Римската империя.
Това обаче не получи голям отзвук в медиите и бе отминато тихомълком. Следващите скандални новини около археологическите дейности дойдоха през октомври 2015 г., когато Вежди Рашидов спря работата по обекта заради постъпили редица сигнали на граждани, че реставрацията не отговаря на оригиналния облик на находките.
Рашидов събра работна група от експерти, които да направят анализ на изпълнението на реставрационните работи по проекта, който отново се забави с няколко месеца. През януари 2016 г. „Антична София“ отново влезе със скандал във фокуса на общественото внимание. Тогава от културното министерство поставиха бяла алуминиева врата, наподобяваща ролетна щора за гараж на входа на Източната порта на античния комплекс. След протести на граждански сдружения от София, тя бе премахната.