Дни преди това героите на Николай Хайтов и карикатурите на Борис Димовски „оживяват” в Куклен
Автор: Здравец Хайтов
В памет на 14-годишнината от кончината на Николай Хайтов Инициативен комитет от Гулянци и региона възложи направата на бюст-паметник на писателя, а патриотичната политическа организация НФСБ подпомогна финансово неговото изпълнение.
Паметният знак е поставен в градския парк, непосредствено до централната алея. Синовете на писателя, скулпторът Александър Хайтов и архитект Здравец Хайтов, се обръщат при извайването на мемориала към изконните и неповторими ценности, в основата на творчеството на писателя.
Магическото в разказите, заквасено от детските въжделения, житейските уроци и несгодите на професионалните лесовъдски митарствания, пътеките на неподправената и сурова природа на Рила, Пирин и Родопа планина, дълбоката и всепроникваща любов към всичко българско, национално и родолюбиво извайват портрета на писателя и човека Николай Хайтов – чепат, неподвластен на фалша, верен на истината и готов да се хвърли в битка за нейното отстояване.
Символиката в знаците на неговото омайно слово са отложени и пластически изваяни в бронзовия му портрет. Магически реализъм, биха казали литераторите за неговото самобитно творчество.
Магнетичен и приказен е бронзовият бюст на разказвача от Родопите, който ще бъде открит в деня на неговата кончина – 30 юни, и пред който почитателите и следовниците от Гулянци на този голям българин ще могат да почитат паметта му.
Няколко дни преди това – на 27 юни, когато Куклен чества своя празник, местната община и фондация „Памет” ще открият изложба от карикатури на художника Борис Димовски и героите на Николай Хайтов.
Двамата творци, родом от малкото родопско селце Яврово, което днес е част от община Куклен, се завръщат при съвременниците със своите неповторими герои и обаятелно слово.
Борис Димовски е карикатуристът, който пренасяше на белия лист своята вяра в доброто на човека, въпреки неговите недостатъци, лошотии и тъмни помисли. Подредени според авторовата логика и житейска философия, те, неговите персонажи, се превръщаха в облагородяващ пример за това, от какво трябва да се отърсим като хора и какво да следваме в своя път.
Политическият шарж, латинските сентенции, портретуването с усмивка на неговите известни приятели, болката за България и нейното съсипване – това е бай Борис Димовски, увековечен със своя неповторим творчески талант в ретроспективната изложба на неговите карикатури.
„Необходими са ми двеста, но ми стигат две”, са думи на мъдрец, стъпил здраво на земята и вгледан в чудатостите на живота, за да ги нарисува, пречупвайки ги през своя неповторим талант.
Николай Хайтов е друга стихия, друга вселена, в която влезнеш ли веднъж, е за цял живот! Магията на неговото слово, талантът да те превежда през неподозирани пътеки и кътчета на историята, природата, езика, човешката душевност чрез своите герои, чудати, чепати, но винаги достойни и сърцати, е запечатано в едни от най-значимите български филми на ХХ век.
Разказът за създаването на тези шедьоври споделя самият писател в откъс от биографичен филм на БНТ.
„Едно е да ти се иска, друго е да можеш, а пък трето и четвърто - да го направиш”, казва Хайтов чрез своя герой и няма как да му не повярваш.
Очовечаването на Човека е вътъкът, нишката на цялото негово творчество, мисията, която той защитава с всеки ред, до последен дъх!