Депутатите приеха на първо четене и важни промени в Закона за съдебната власт
Автор: Анна Александрова
Народното събрание прие на първо четене поредните промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), внесени от правителството точно преди две седмици. Както „Десант” вече информира, вторият пакет от промени в този нормативен акт е от особена важност за започналата съдебна реформа, защото в него са разписани принципите на съдийското самоуправление, новите правомощия на Инспектората към ВСС, реформата в прокуратурата и кариерното израстване на магистратите.
Промените предвиждат занапред съдии, прокурори и следователи всяка година да подават декларации за имущественото си състояние, както и за имуществото на съпрузи, деца и на лица, с които са във фактическо съжителство. Магистратите ще трябва да декларират и получените подаръци на стойност над 1000 лева.
Според правосъдния министър Екатерина Захариева, предлаганите текстове дават редица допълнителни гаранции за независимост и безпристрастност на съдиите, прокурорите и следователите.
Против предлаганите промени се обявиха единствено ДПС (според тях е невъзможно да има съдийско самоуправление), БСП и ДСБ, чийто лидер Радан Кънев заяви, че реформаторите дават един глас „за” съдийското самоуправление и един глас „против” липсата на промяна в прокуратурата.
Като „добър и смел проект с ясна цел“ определи промените в Закона за съдебната власт депутатът от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров. Патриотите подкрепиха законопроекта и в крайна сметка той бе приет със 116 гласа „за”, само 5 – „против” и 10 – „въздържал се”.
На заседанието си в сряда депутатите гласуваха и за председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). За шеф на антимонополния орган бе избрана Юлия Ненкова, която е зам.-кмет на София, а от 2010 г. до момента е и председател на Надзорния съвет на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол. Тя е майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, чийто баща пък е съдията от Конституционния съд Румен Ненков.
Неин заместник ще е издигнатият от Патриотичния фронт зам.-министър на отбраната Димитър Кюмюрджиев. Той беше член на КЗК между 1997 и 2003 г., като ще е и единственият специалист в комисията, който е наясно с работата на регулатора.
За членове на антимонополния орган бяха утвърдени бившият зам.-министър на икономиката в кабинета „Станишев“ Анна Янева (БСП), досегашният шеф на правната дирекция в Министерството на отбраната Георгица Стоянова (ГЕРБ), адвокатът от Ямбол Красимир Зафиров, предложен от БДЦ-НС, кандидатът на СДС Красимир Витанов и номинираният от ДПС професор по конституционно право Пламен Киров.
Във връзка със ситуацията на пазара на горивата у нас, новоизбраният председател на КЗК Юлия Ненкова предположи, че вероятно става въпрос за картел, но поиска време да се запознае със ситуацията. Тя уточни също, че ще настоява Сметната палата и Агенцията за държавна финансова инспекция да проверят какво е финансовото състояние на ведомството, което оглавява.
Ненкова коментира пред парламентарните репортери, че не вижда конфликт на интереси заради родството й с депутата Александър Ненков, тъй като двамата не били в йерархична зависимост.
Както е известно, мандатът на сегашния състав на антимонополния орган изтече на 23 септември 2015 г., а първият опит на парламента да обнови КЗК се провали през март, когато Росен Желязков си направи самоотвод. Тогава номинираният от ГЕРБ бивш главен секретар на МС, съден и оправдан по аферата „Костинброд”, бе единственият кандидат за шеф на КЗК и оттеглянето му наложи обявяването на нова процедура.