Тъкани в Чипровци в началото на миналия век, купени от семейство във Варна, днес те се завърнаха в града на своите майстори, благодарение на онкологът проф. д-р Иван Гаврилов.
Автор: Силвия Горанова
Историческият музей в Чипровци се сдоби с три нови експоната – килими, тъкани в началото на миналия век, съобщи уредникът Ценко Горанов. Те са били притежание на семейство от Варна.
Изработени са в Чипровци и са били продадени на клиент от морския град. Сега отново се връщат в града на своите майстори и ще бъдат показвани в музея. Заслуга за връщането им имат дарители, най-голям от които е онкологът професор д-р Иван Гаврилов.
Килимите са визитната картичка на Чипровци, твърди Ценко Горанов. Една голяма експозиционна зала на музея е посветена на тях. Събрани са над 50 ексемпляра от трите периода – конструктивен, декоративен и орнаментален.
Най-старите се от края на 18-ти век. Килими в Чипровци се изработват от 17-ти век като изблик на местната находчивост и умения.
Подреждането на фигурите, цветовете, разкриват богатия вътрешен мир на жените-тъкачки, техният свят на хармония, мъдрост и красота. Първите килими са изработвани по поръчка на османците, които ги използвали за молитвени постелки. Били са с прости геометрични фигури и основни цветове.
През следващите векове в килимите се появяват по-сложни фигури, ярки и красиви цветове. Всеки си има свое име – „Саксиите”, „Четирите окца”, „Короната”, „Пиротски”, „Кавказко”, „Криви зеянци”.
Днешните изследователи на килимите смятат, че подреждането на фигурите и цветовете не е само умение, а магия, която запленява с красота и хармония. Те твърдят, че постелките отдавна са не само украса за дома, но и доказателство за наличие на доброта и обич в домовете.
В музея, който се намира на историческия хълм в града, килимите могат да бъдат видяни всеки делничен ден. Входът е 2 лв. за възрастни и 0,50 лв. – за ученици. В четвъртък се влиза без входна такса.
Освен килимите, в музея на Чипровци посетителите могат да видят и експонати, открити при археологически експедиции – от неолита до късното средновековие, да се запознаят с историята на рудодобива чрез показаните машини за добиване и обработка на руда, изделия от чипровската златарска школа, гербовете на знатните чипровски родове, чиито наследници днес живеят в Европа.
Самият музей е разположен в сградата на първото училище в града, която е реставрирана и адаптирана за сегашното си предназначение. До нея се намират основите на някогашната католическа катедрала „Санкта Мария”, разрушена по време на голямото Чипровското въстание от 1688 г.
Източник: Кмета.бг