Сред най-впечатляващите находки в юбилейната десета „Българска археология“ са прекрасните украси за конска амуниция от Приморско, мънистото от селищна могила Юнаците, копче от Плиска и други артефакти, изработени от благородния метал
Автор: Десант
Преди седмица Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките организира за десета юбилейна година Националната археологическа изложба „Българска археология 2016“.
По традиция тя представя резултатите от проучванията през изминалия археологически сезон като излага някои от най-интересните находки и богат илюстративен материал. Тази година съорганизатори са 13 исторически и археологически музеи в страната, които участват с находки от своите фондове.
Тазгодишната експозиция представя над 350 експоната от общо 18 обекта, илюстриращи различни като вид и хронология обекти, от ранната праистория до средновековието. Сред тях са както широко познати обекти с дългогодишни проучвания, като палеолитното находище в пещера Козарника, праисторическите селищни могили Юнаците и Провадия-Солницата, скалният комплекс Глухите камъни, черноморската колония Аполония Понтика, римските градове Деултум и Сердика, първата българска столица Плиска, така и археологическите разкопки на надгробни могили край Приморско и с. Изворово, Харманлийско, спасителните проучвания на праисторическото селище Дамяница, по трасето на АМ „Струма“ и др.
Юбилейната десета изложба „Българска археология“ е „най-златната“ от досегашните. Сред най-впечатляващите находки са златното „съкровище“ (украси за конска амуниция) от Приморско, златното мънисто от селищна могила Юнаците (един от най-ранните известни до момента златни предмети в Европа и света), златни накити от надгробна могила до Изворово и от некропола на Аполония, златно копче от Плиска, изящни сребърни и бронзови украшения от тракийски погребения до Бенковски, богато украсена и изцяло запазена букел-амфора от Глухите камъни, костена антропоморфна фигура с медни украшения от селищна могила Провадия-Солницата, късноантичен жарник от крепостта до Якоруда, бронзови крака от монументални статуи от Дебелт.
Контекстът на откриване на всички тези находки и резултати от редица други проучвания през 2016 г. са илюстрирани чрез постери за близо 50 обекта.
Изложбата ще може да бъде посетена до 19 март 2017 г.