Кой ще носи отговорността за цената на билета


Кой ще носи отговорността за цената на билета
23 Февруари 2017, Четвъртък


Оказа се, че тя се определя не на база прозрачен отчет на приходите, разходите и търсенето, а на база политическо решение

Автор: Десант

По повод отмененето от АССГ решение на Столичен общински съвет за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт на територията на Столична община и приложенията към нея, приета на 14 април 2016 г., от Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт настояват Столична община да остави в сила решението на Административен съд - София и цената на билета да бъде възстановена на предишната стойност от 1 лв.

Според Инициативата вносителите на решението трябва да понесат политическа отговорност и ако имат останал морал, да си подадат доброволно оставките.

Това са трима общински съветници от ГЕРБ – Екатерина Йорданова - председател на Комисията по транспорт в СОС, Зафир Зарков – член на Комисията по транспорт и член на Одитния комитет на Центъра за градска мобилност и Орлин Иванов – председател на Комисията по местно самоуправление и нормативна уредба в СОС.

„Всички наши притеснения, че цената на билета в София се определя на база политическо решение, а не на база прозрачен отчет на приходите, разходите и търсенето, се оказаха напълно основателни.” – коментира Георги Статков от гражданското сдружение.

Решението на съда визира пълната липса на обосновка и мотиви на промените в наредбата, както и че те противоречат на европейските регламенти. Затова е от изключителна важност европейските норми спешно и реално да бъдат включени в наредбите на СОС. 

"Съдът потвърждава нашите опасения, че и действалата до 1 юни 2016 г. цена на билета от 1 лв. също е била необоснована. Ето защо е необходим абсолютно прозрачна за всички граждани процедура и дебат с цел цялостна промяна на политиката на Столична община спрямо
обществения транспорт" - изтъква още Статков.

Вместо да насърчава гражданите да го ползват, тя насърчава карането на леки автомобили, което от своя страна води до огромните проблеми с въздуха на града и коства живота, здравето,
респективно парите на хиляди граждани всяка година.

Припомняме, че Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт обжалва решението на СОС и подготви бланка, с която се включиха и други граждани. От Инициативата са водили десетки дела срещу общината, но това е първото, което е спечелено на първа инстанция.

Гражданите настояват за публична процедура за подбор на съдиите във Върховен административен съд, тъй като до момента процедурите по случаен избор се извършват при закрити врата.


В категории: Новини , Коментари

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки