Оказа се, че тя се определя не на база прозрачен отчет на приходите, разходите и търсенето, а на база политическо решение
Автор: Десант
По повод отмененето от АССГ решение на Столичен общински съвет за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт на територията на Столична община и приложенията към нея, приета на 14 април 2016 г., от Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт настояват Столична община да остави в сила решението на Административен съд - София и цената на билета да бъде възстановена на предишната стойност от 1 лв.
Според Инициативата вносителите на решението трябва да понесат политическа отговорност и ако имат останал морал, да си подадат доброволно оставките.
Това са трима общински съветници от ГЕРБ – Екатерина Йорданова - председател на Комисията по транспорт в СОС, Зафир Зарков – член на Комисията по транспорт и член на Одитния комитет на Центъра за градска мобилност и Орлин Иванов – председател на Комисията по местно самоуправление и нормативна уредба в СОС.
„Всички наши притеснения, че цената на билета в София се определя на база политическо решение, а не на база прозрачен отчет на приходите, разходите и търсенето, се оказаха напълно основателни.” – коментира Георги Статков от гражданското сдружение.
Решението на съда визира пълната липса на обосновка и мотиви на промените в наредбата, както и че те противоречат на европейските регламенти. Затова е от изключителна важност европейските норми спешно и реално да бъдат включени в наредбите на СОС.
"Съдът потвърждава нашите опасения, че и действалата до 1 юни 2016 г. цена на билета от 1 лв. също е била необоснована. Ето защо е необходим абсолютно прозрачна за всички граждани процедура и дебат с цел цялостна промяна на политиката на Столична община спрямо
обществения транспорт" - изтъква още Статков.
Вместо да насърчава гражданите да го ползват, тя насърчава карането на леки автомобили, което от своя страна води до огромните проблеми с въздуха на града и коства живота, здравето,
респективно парите на хиляди граждани всяка година.
Припомняме, че Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт обжалва решението на СОС и подготви бланка, с която се включиха и други граждани. От Инициативата са водили десетки дела срещу общината, но това е първото, което е спечелено на първа инстанция.
Гражданите настояват за публична процедура за подбор на съдиите във Върховен административен съд, тъй като до момента процедурите по случаен избор се извършват при закрити врата.