Апелативна прокуратура в Пловдив възложи проверка, която да определи степента на замърсяване на почвата и подземните води
Автор: Силвия Горанова
Районна прокуратура-Първомай се самосезира по публикации в медиите за наличието на уран в питейната вода в част от кварталите на гр. Първомай и няколко околни села.
Проверката е възложена на РУ на МВР-Първомай и се извършва с оглед на данни за престъпление по чл. 352 от Наказателния кодекс – за замърсяване на почвата и подземните води, с което стават опасни за хора или животни и растения или негодни за използването им за културно-битови, здравни, земеделски и други стопански цели.
По време на инспекцията ще бъдат назначени експертни справки, ще се изискат становища и информация от Районна здравна инспекция - Пловдив, ВиК и други институции за качеството и състоянието на питейната вода в част от кварталите на гр. Първомай и няколко околни села, както и за причините за евентуалното й замърсяване.
Срокът за приключване на проверката е едномесечен и започва да тече от 18 април, съобщиха от пресцентър на Апелативна прокуратура-Пловдив.
Наличие на уран бе открито и във водата в Хасково. В момента там върви изследване и на деветте помпени станции, които захранват града с питейна вода. То ще бъде извършено в акредитирана лаборатория на РИОСВ – Хасково, а нивата на радиация ще се проверяват в София.
Питейната вода в Хасково към настоящия момент се осигурява от 12 водоноски. Хасково и Първомай се намират в близост до находища на уран, експлоатирани по време на тоталитарния режим.
Добивът на уран в България продължава от 1945 до 1992 г. по инициатива на Съветския съюз. Първата мина е в Бухово. Уранът от нея е използван за гориво в първия съветски ядрен реактор.
През 1988 г. в България работят 47 уранови мини, а добивът от тях представлява 1.5% от световния добив. През 1992 г. това производство е обявено за икономически неизгодно и е преустановено.