Този стар занаят е широко разпространен в Карнобатския край
Автор: Диана Славчева
Разнообразни са били ръкоделията на нашите баби – от красиви, по-красиви; от пъстри, по-пъстри...
Омагьосващи шевици нашивали с губерките, шарени черги тъкали на становете.
Оказва се, че освен на станове обаче може да се тъче и на... керемида. Този стар занаят е широко разпространен в Карнобатския край и жените от средното поколение още с умиление си спомнят как са го научили от бабите си. По-младите пък днес се учат на това рядко умение от специалстите на бургаския етнографски музей, които често организират ателиета, в които предават този майсторлък на новото поколение.
Нищо сложно няма в него. Не са ти нужни огромни станове – вертикални или хоризонтални – с десетки совалки, гребени, педали и всякакви други сложни съоръжения и тъкачески техники.
Достатъчна е една керемида, популярна като турска керемида, около която се опъва „кросното“. Грабваш дебела вълнена прежда и почваш да я промушваш. После друг цвят, и друг...
Накрая режеш основата, връзваш на възли краищата и изделието е готово. Вярно, получава се миниатюрно ръкоделие, но и за него се намира приложение. Стига да имаш въображение и усет към естетичната подредба на дома.
Докато усвоиш тънкостите на това елементарно занимание, вече си се увлекъл по този занаят и оттам крачката до големия стан е съсем малка. А това значи, че ще има кой да поеме традицията и да съхрани и за в бъдеще автентичното ни и оригинално културно наследство, надживяло вековете.