В миналото пътниците, отправили се с влак към поповското изложение, пътували с 50 % намаление
Автор: Десант
Днес в Попово се открива един от най-известните панаири в Североизточна България – Русалският панаир. Той се провежда през така наречената Русалийската седмица, която започва с отбелязвания тази година на 5 юни празник на Свети дух и продължава седем дни.
Началото на поповския русалски панаир е поставено през 1908 г., когато в Градската градина бил осветен извор, смятан за лечебен. По-късно до извора е построен и параклиса "Рождество Богородично", действащ и до днес. За освещаването на извора се стекли хора от цялата околия и от съседните селища. Не пропуснали възможността да предложат стоката си и търговците. Така постепенно възникнал и панаирът, уточняват от пресцентъра на Община Попово.
Форумът се провежда вече повече от едно столетие без прекъсване. По много стара традиция, която почти не прави изключение в последователността си на поповския панаир, има поне един много дъждовен ден - за да им върви на търговците по вода.
Панаирът е известен като „Русалийски“ заради времето, в което се провежда – Русалийската седмица, по името на приспособен от християнството езически обичай. През тези дни, настъпвало голямо раздвижване на населението и на търговията. По влаковете пътниците, отправили се към панаира, пътували с 50 % намаление. Градът добивал празничен вид.
Със специална заповед, кметът нареждал да се украси целият със зеленина, „господа гражданите, през цялото времетраене на панаира да украсят дюкяните си, а също и всички учреждения, с националните знамена“. Тогава се използвал всеки повод, за да се подчертае националното и да се повдига патриотизмът на населението.
Както и да се менят датите на църковните празници, панаирът винаги се прави преди жътва – време, удобно заради това, че всичко е засято и хората се събират да се разведрят от напрегнатото трудово ежедневие.
В рамките на панаирната седмица в петък ще са и честванията за празника на Попово.