Върховна административна прокуратура настоява за вземане на мерки от страна на Комисията за защита от дискриминация във връзка с приема на деца в учебните заведения. От КЗД засега се ослушват
Автор: Янко Крумов
Върховна административна прокуратура се самосезира вследствие на произволно проучване на допълнителни критерии за класиране на ученици в първи клас в някои училища в София, съобщават от отдел „Връзки с обществеността“ на Главна прокуратура.
Проверките са показали, че в част от педагогическите съвети се въвеждат предимства от рода на: родители на деца, които към датата на подаване на заявлението са на постоянен трудов договор в МОН, СО или държавната администрация; дете, на което един от родителите е държавен или общински служител в системата на образованието, общинската или държавната администрация; дете на работещи в сферата на образованието и т. н.
Въпросните критерии се приемат съобразно т. 9 от Система за прием на ученици в първи клас в общинските училища на територията на Столична община. По инициатива на ВАП законосъобразността на току-що посочената разпоредба е оспорена пред Административен съд - София град, се казва в съобщението до медиите.
Констатациите на ВАП относно стореното от педагогическите съвети налагат необходимост от преценка за наличие на дискриминационни практики. Ето защо, в изпълнение на конституционния прерогатив на прокуратурата да следи за спазване на законността, в защита на държавния и обществения интерес, е сезирана Комисията за защита от дискриминация /КЗД/ в качеството ѝ на специализиран държавен орган за осигуряване на равенство в третирането с оглед образуване на производства за проверка на спазване на нормативните изисквания при прилагане на критерии за прием на ученици в първи клас в страната.
След стартиране на действията по реда на надзора за законност, във ВАП са получени още сигнали от граждани с конкретни твърдения за прилагане на подобни дискриминационни критерии. И тези изложения са изпратени на КЗД по компетентност.
От ВАП е уточнено изрично, че нормата от Системата е оспорена по съдебен ред, но въпреки това представените сведения сочат, че от КЗД са ангажирани единствено МОН, Регионално управление на образованието, Председател на Столичен общински съвет и Кмет на Столична община.
От ВАП са поискали подобни проверки за наличие на дискриминация да се извърши и в други училища на територията на цялата страна.