Вижте какви нови проекти подготвя Христо Ив. Димитров след успеха на едноименния спектакъл на Ансамбъл „Българе"
Автор: Десант
Една година след първото си представяне на бургаска сцена, „Осмото чудо“ отново омагьоса във вторник вечерта препълнения до краен предел Летен театър в морския град.
Мащабната продукция въвлича зрителите във вълнуващо пътешествие в света на неравноделните тактове, които превръщат българския фолклор в световен феномен. Именно тези нечувани и невиждани нестандартни музикални размери, като характерният за ръченицата 7/8, са онова „осмо чудо“, което покорява сърцата на всеки, дочул българските ритми и народни песни.
Родопски, северняшки, шопски, добруджански и македонски картини оживяват на сцената в неравноделните размери на ситното Граовско, Копаницата, Елениното, Малешевското, танца Буенек и Чапраз хорото. И с цялата тази фолклорна палитра танцьорите и певците от „Българе“ рисуват на живо епизодите от филмирания на екран покъртителен разговор между пътуващите през зимата на 1920 г. в „Ориент експрес“ голям приятел на България - кореспондентът на в. „Таймс" за Балканите Джеймс Баучер, и унгарският композитор Бела Барток, който по-късно ще включи неравноделните размери и в своите творби и ще ги нарече „български тактове“.
„Именно на това съчетание между филм и сценичното му пресъздаване в танц и песен е тайната на успеха на мегаспектакъла „Осмото чудо“.
Ако филмът го нямаше, ние можеше много хубаво да играем и пеем, но едва ли щяхме да постигнем това въздействие върху зрителите“ - категоричен е създателят и продуцентът на трупата Христо Ив. Димитров.
Именитият ни хореограф вече работи и по нов проект – създаването на танцова формация „Революшън“, в която ще участват танцьори не само от България, но и от Русия, Румъния, Турция и Гърция, и която планира да изнесе през 2919 г. грандиозен световен шоу спектакъл.
Христо Ив. Димитров отрича това да стане „деветото чудо“. Но без съмнение реализацията и на новия творчески замисъл на неуморимия „Пазител на традициите“ отново ще пожъне зашеметяващи успехи и ще заслужи овациите на ценителите на фолклорното музикално богатство.