Доклади ще изнесат представители на институти при БАН, университети, музеи, библиотеки и дирекции на Държавен архив от цялата страна
Автор: Десант
Национална научна конференция „Българските бежанци в Бургас и региона 1878 - 1945 г." се провежда от 27 до 29 септември в морския град като част от Дните на европейското културно наследство.
За конференцията са подбрани 31 научни доклада, които най-добре представят измеренията на преселническите процеси в дадения период. Това е тема с огромно значение за историята на България и българския народ, която по специфичен начин се актуализира и днес.
Акцентът на подбраните изследвания е върху Бургас и региона, тъй като голяма част от българските бежанци (над 30 хиляди семейства) намират спасение и нов дом именно тук.
Докладите ще бъдат изнесени от тридесет и трима лектори - представители на институти при БАН, университети, музеи, библиотеки и дирекции на Държавен архив от цялата страна, уточняват от Регионален исторически музей-Бургас, който е основен организатор на форума, заедно с местната общинска администрация.
Основните теми и направления, които ще бъдат разглеждани, са историческата динамика на бежанските процеси сред българите от 1878 до 1945 г., Бургаският регион - новият дом на българските бежанци, ролята на бежанците в живота на свободна България - политически, социални и икономически проблеми, както и етнодемографска характеристика на преселниците.
Сред най-интересните доклади, които ще бъдат изнесени на конференцията, са „Участието на тракийските и македонските бежанци от Бургаския регион в националноосвободителното движение през 1878 – 1912 г.“ на проф. дин Светлозар Елдъров от ИБЦТ при БАН; спомените на бежанци и техните потомци, съхранени в Държавен архив – Бургас - „Трудният път от Булгаркьой до Константиново“ на гл. експерт Анастасия Тодорова; „Жизненият свят на гагаузите от град Ямбол – общностни стратегии и колективна памет“ на Динка Ангелова от РИМ – Ямбол и д-р Галин Георгиев от ИЕФЕМ – БАН, както и много други интересни разработки по темата.
Съорганизатори и партньори на форума са Регионална библиотека "Пейо Яворов" - Бургас, Университет "Проф. д-р Асен Златаров", Дирекция "Регионален държавен архив" - Бургас и Тракийски научен институт - София.
Материалите от конференцията ще бъдат отпечатани в научен сборник, който се очаква да бъде представен официално в края на годината.