Всяка година Венеция и съседният й крайбрежен град Киоджа страдат от наводнения. Те се причиняват от изключително високите приливи, наблюдавани в северната част на Адриатическо море, които достигат максимума си именно във Венецианската лагуна, като оставят под вода части от Венеция и Киоджа. Явлението се нарича Acqua alta, в превод - висока вода.
То се получава, когато високите привили, причинени от гравитационното притегляне на Луната, съвпадат със силен сироко – топъл вятър, който духа над Средиземно море. Най-често това става от средата на октомври до началото на декември.
Тази година обаче явлението подрани необичайно и се наблюдава още през март. Измерено е ниво от 124 см над морското равнище, което е рекорд за пролетния месец. В момента водата покрива 37% от земната повърхност на града, а в съседния Киоджа, известен като „малката Венеция”, морският прилив е залял историческия център, достигайки до 141 см от нормалното си равнище, съобщава кореспондентът на БНР в Италия.
Експерти обясняват, че настоящата висока вода е необичайна за този период, когато явлението е в регресия. Затова средното ниво от 53 см сега за март влиза в графата за исторически рекорд
за месеца. А прогнозата за дъжд, сняг и силен вятър в предстоящите часове дори може и да го подобри.