Припомняме, че е организиран протест на 31 май от 15,00 часа пред сръбското посолство в София
Автор: Десант
Два дни продължи първата „Сръбска слава“ в чест на Сурдулишките „новомъченици“, канонизирани миналата година от Светия Архиерейски събор на Сръбската православна църква по предложение на владиката на Вранска епархия Пахомий.
Събитието бе предизвестено и подробно отразено в сръбските централни и регионални медии, като многократно бе подчертано, че „Сурдулишките мъченици“ всъщност са 20 000 сърби, които, според сръбската историография, били избити в Сурдулица по време на Първата световна война от Българската окупаторска армия.
В понеделник на 28 май, Вранската православна епархия, община Сурдулица и Църковна община Сурдулица са организирали бдение в църквата „Свети Великомъченик Георги“ и е открита изложба на тема „Страдания на свещениците в българската окупационна зона по време на Първата световна война“, съобщават от Културен информационен център (КИЦ) на българите в Босилеград.
Изложбата е подготвена от Архива на Сръбската православна църква в сътрудничество с Епархия Вранска. Били представени документи за 186 убити свещеници, като 24 от тях били от Сурдулица. Била представена и карта с 25 концлагери предназначени само за сърби, като се сочи, че изследванията са правени на базата на карти и доклади от български източници.
Една част от изложбата се намира в църквата „Св. Великомъченик Георги“, а другата в Културния център в Сурдулица.
По същия повод бе организиран и литературен конкурс за деца, за който в Десант вече сигнализирахме. Първата награда е дадена за рисунка, на която е изобразен ангел, който пазил Сурдулшките мъченици.
На другия ден, 29 май е била отслужена Света литургия в същата църква, с благослов на жито, рязане на обреден хляб и художествена програма.
От цялата област са пристигнали десетина автобуса с миряни организирани от църковните настоятелства от областта.
Регионалните медии, отбелязаха отсъствието на председателя на Общинския съвет и народен представите Новица Тончев, който е българин от село Божица, както и на кметицата Александра Попович.
Повечето български организации и сдружения в региона коментират, че става дума за националистическа и антибългарска проява която внася напрежение между българи и сърби.
Всичко това се случва на фона на отнемането на две паметни плочи с имената на невинните цивилни жертви от Босилеградския погром избити на 15-16 май 1917 година в Босилеград и околните села. Паметните знаци са отнети от Демократичния съюз на българите от страна на полицията в Босилеград и митническите органи без обяснение и протокол.
Припомняме, че по този повод е организиран протест на 31 май от 15,00 часа пред сръбското посолство в София.