В археологическия комплекс „Акве калиде" край Бургас приключва пореден етап от реставрацията и консервацията на старините
Автор: Десант
Приключва пореден етап от реставрацията и консервацията на старините в археологическия комплекс „Акве калиде" край Бургас.
В момента там се монтират пешеходни пасарелки, които ще предоставят на посетителите най-добрите гледни точки към разкритата архитектура на най-посещаваните бани в Източна Европа в продължение на две хилядолетия. Освен това е инсталирано декоративно осветление, отводнен и реставриран е студеният басейн на римските терми, запечатани са градежите в цялата южна част между аподитериума и някогашната турска баня, съобщават от Община Бургас.
След като това лято археологическите проучвания бяха концентрирани в северната част на обекта, при следващия етап от социализацията ще бъдат консервирани градежите в източната част, а над тях се предвижда да бъде изграден учебен музей с копие на римска баня.
Науката казва и доказва, че още древните траки са познавали лековитите извори на Акве калиде. Век след век мястото е посещавано от знатни римляни, византийски и латински императори, султани и номадски ханове. Всички те са идвали тук, привлечени от лечебната сила на същата минерална вода, която всеки от нас може да използва и днес.
По случай 10 години от старта на мащабните проучвания в археологически комплекс „Акве калиде" ще бъде отпечатана първата книга за историята на древните бани. Тя ще бъде представена на 14 септември.