Днес от тях произвеждат биодизел, безир и куп други неща
Автор: Диана Славчева
„Тютюня – проклето растение за въздържателите, нектар за тютюнопушачите, които не поглъщат дима, когато пушат – вече се реабилитира чрез науката. Това съобщава на пожълтелите си страници през 1924 г. вестник „Казанлъшка искра“.
За какво иде реч – един нашенец, чието име обаче не се споменава, прави откритието, че от тютюневото семе може да се добива масло, което не отстъпва по качества на това, получено от маково семе.
В онези времена в Казанлък тютюневото семе се купувало от кооперацията „Братство“ по четири лева килограма.
Не става известно дали по-нататък е започнало производство на тютюнево масло. При всички случаи днес такъв артикул не се намира по щандовете в нашите гастрономи.
Но пък от Института по тютюна и тютюневите изделия в Пловдив твърдят, че при качествено пречистване на тютюневото масло то може да се използва и за производството на сапун.
От остатъчните продукти на тютюневата индустрия пък се произвежда биодизел, безир и други продукти, използвани в бояджийската и лаковата промишленост.
В Италия например масово се сади местен сорт тютюн, отглеждан специално само за производството на семена за биодизел. Добивите достигат 1000 кг/декар - количества, които са непосилни нито при слънчогледа, нито при рапицата или царевицата. От 1 тон суровина се извлича около 350 литра масло за биодизел.
Но както изтъква и старата газетата, най-важното е, че откритието, че от тютюневото семе може да се получава масло, е дело на българин.