В първия ден от февруари православната църква почита свети великомъченик Трифон. Неговият празник се нарича още „Трифон зарезан”, „Трихун”, „Трифон пияница” или „Трифон чипия”.
Светецът се почита като покровител на лозарството и винарството. На неговия празник се извършва ритуално зарязване на лозите.
Още в ранно утро жените месят тесто и изпичат погача, която украсяват с мотиви на лозници, натежали от грозде. Приготвя се и пълнена кокошка с ориз. Хлябът и гозбата се поставят в нова шарена торба и се дават на лозаря заедно с бъклица вино.
Когато стопанинът пристигне в лозето си, се обръща към изгрева и се прекръства три пъти. След това отрязва първите три пръчки от лозата, полива мястото с червено вино, светена вода и пепел, запазена от бъднивечерския огън.
Като приключат работа, лозарите си устройват шумни веселби. Преди да седнат на обща трапеза насред лозята, те си избират „цар”, когото наричат Трифон. Най-възрастният мъж поставя в средата на трапезата китка босилек, увита с червен вълнен конец и три лозови прички. Той подканя присъстващите: „Който е честит, нека поеме китката и да стане цар на лозята!”
Този, който желае да поеме ролята на Трифон, взема китката, а останалите го поздравяват: „Честито ти Трифонство”; „Честито ти царство”. На главата му лозарите поставят „царска” корона от лозови пръчки. Избраният за "цар" се качва на каруца, която лозарите теглят и обикалят ритуално лозята. По време на шествието царят благославя. Някои от мъжете се скриват зад лозниците и питат: „Трифоне, виждаш ли ме?”, на което царят отвръща: „Наесен хич да не те виждам от грозде!”
След като се хапнат и пийнат, лозарите се връщат в селото, носейки царя на рамене. Така обхождат къщите, като черпят с ракия, вино и баница. Вечерта Трифон кани всички мъже в своя дом на богата трапеза. Вярва се, че ако царят и свитата му не си пийнат добре, реколтата от грозде и вино ще бъде недостатъчна.
На Трифоновден се заплашват и овошките, които не дават плод. Преди изгрев слънце двама души отиват при дървото. Единият замахва три пъти с брадвата и заплашва фиданката, че ще я отсече, ако не даде реколта. Другият го възпира, като го убеждава, че през тази година това ще се случи. Този обред е известен в Южна България като „трифоносване на дърветата”.
В деня на свети Трифон се извършват и някои гадания със стопански характер. Ако през деня вали сняг – пчелите ще се роят и ще има много мед. Ако времето е топло и слънчево – реколтата от царевица ще е обилна.