Петиция срещу фалшификациите пуснаха от Историческия парк
Автор: Десант
„Вече две седмици от Исторически парк се борим против манипулацията и фалшификацията на вота за туристически наградите организирани от Министерство на туризма. Категорията „Изборът не българите" е със свободно гласуване от хората и наши зложелатели решиха да манипулират вота".
За това алармират в петиция в интернет от атракциона край варненското село Неофит Рилски.
В началото на гласуването Историческият парк натрупва към 4000 гласа в рамките на няколко дни. Тогава настъпва внезапен обрат.
В рамките само на един ден обекти като Царевец и Арбанаси правят по 3000 или 4000 гласа, като техните гласове се покачват с равно темпо 24 часа в денонощието.
Петицията е пусната на 29 ноември. Към момента Историческият парк е събрал 13 582 гласа, почти толкова има и Мадарският конник, „Етър"-а е с няколко стотин отгоре, но Арбанаси има над 18 хиляди. Бие го и Плиска - с над 15 хиляди гласа. Още повече са гласувалите за Цари Мали град - над 19 хиляди.
Всичко звучи логично - все знакови обекти са. Но прави впечатление, че много други, иначе масово посещавани дестинации, на този фон отчитат твърде смешни цифри: Казанлъшката гробница - към момента е събрала едва 95 гласа; Троянският манастир - 100 гласа; музеят„Земята и хората" - 86 гласа; столичното НДК - 66 гласа; Асенова крепост - 183 гласа; пещерата Бачо Киро - 89 гласа; местността Рупите - 179 гласа и т.н.
И на малките деца е ясно, че при такъв вид гласуване не е никак трудно вотът да се манипулира. И това, естествено, се може да се случи не само в тази категория, но и във всички останали. Със сигурност се случва и в много други подобни конкурси - я за фотография, я за литературна награда и пр.
В случая по-скоро трябва да се запитаме не е ли по-редно такива награди да бъдат определени от експертно жури, а не от онлайн гласуване, при което в крайна сметка решаващо за това кой ще е победителят е кой повече роднини и познати е успял да активира да дадат гласа си за него.