С официална церемония в Турция бе открит газопроводът „Турски поток". На събитието присъстваха турският президент Реджеп Тайип Ердоган, руският му колега Владимир Путин, сръбският държавен глава Александър Вучич и премиерът на България Бойко Борисов.
Представителите на четирите страни завъртяха в Истанбул символичния вентил.
По време на откриването Ердоган нарече Путин свой скъп приятел, който бил „архитект на този проект".
Той изтъкна, че строителите са използвали най-съвременна техника и оборудване, при което е установен световен рекорд за скорост на подводен монтаж на тръби - над 6 километра за едно денонощие!
Световните медии припомнят, че на 5 януари Гърция и Северна Македония започнаха да получават руски газ по „Турски поток".
Газопроводът свързва директно Руската федерация с газотранспортната мрежа на Турция. Дължината на морския участък на „Турски поток“ е 930 км през Черно море – от Анапа в Русия до Каякьой в Турция. Максималната дълбочина на тръбите е до 2200 м във водите на Черно море. Морският участък на този проект е най-голямата система, полагана на такава дълбочина – 2200 м.
Капацитетът на двете тръби, които ще достигнат до сухопътния участък, е 31,5 милиарда кубически метра природен газ на годишна база. От приемния терминал при Каякьой в Турция една от двете подземни тръби на сушата се свързва със съществуващата газопреносна система на Република Турция при Люлебургаз. Другата тръба продължава през територията на Турция до границата с Република България.
Сухопътният участък на територията на Турция от терминала в Каякьой до границата с България е с дължина 142 км, уточняват от пресцентъра на Министерския съвет.
От там подчертават, че географското положение на нашата страна и на югоизточната й съседка определя тяхната роля за транзита на енергийни ресурси, което е една от предпоставките за сътрудничество.
„В двустранния диалог България отдава особено значение на сферата на енергетиката и енергийната сигурност и по-специално диверсификацията на енергоизточниците и доставките за нашата страна. Спазвайки всички европейски изисквания, България работи целенасочено, за да запази стратегическата си роля на газовата карта на Европа" - се казва още в правителственото прессъобщение.
В края му се припомня, че част от изпълнението на тази цел на страната ни е изграждането на газоразпределителния център „Балкан“, който ще може да бъде захранван с газ от различни източници, включително през инфраструктурата на „Турски поток“.