Стародавната традиция принадлежи към мъжките маскарадни игри и се осмисля като веселба за здраве и берекет
Автор: Десант
На 19 януари в центъра на село Йоглав по стародавна традиция ще се представи обичаят „Камила“. Неговото празнуване датира от дълбока древност и се е запазил до наши дни, като се изпълнява през януари по Ивановден (по стар стил) от група самодейци към местното читалище „Пробуда – 1926 г.“
Това е „игра”, принадлежаща към мъжките маскарадни игри и се осмисля като веселба за здраве и берекет. „Хиляда” войници, наричани „оланкии”, идват с една „камила” от далечната държава „Арабастан” да играят за здраве и берекет, за много деца, много имане във всеки дом. В групата има още баба, дядо, доктор, циганка, писар, свещеник, музиканти, които имат свои роли и реплики и заедно изпълняват една малка „театрална постановка” с много интересен сюжет, предизвикваща весело настроение у зрителите, а у домакините – вяра, че добрите наричания и предсказания на играчите ще се сбъднат през новата година.
Главна обредна фигура на групата е животното „камила”, изработена от селските ергени саморъчно от дърво и чул – дървена конструкция, с оформена глава, наподобяваща камила, покрита с черги и носена от двама души. Окичена е с хлопки за добитък. На гърба й е закрепена кукла от летви и кратуна, наречена „Германчо”.
Зрелищното представление винаги привлича много участници, които се маскират и разиграват сценки на открито. В него се включват стари и млади, както повелява традицията.
Село Йоглав е разположено по поречието на река Осъм. То се намира на главния път от Ловеч за Левски - на 10 км след Ловеч, на 5 км преди Деветашката пещера и на 20 км преди Крушунските водопади. От него е родом писателят и сценарист Георги Мишев.