Основен фактор, ограничаващ развитието на вида в южните и западни части на страната, е блакониерството, сочат резултатите от тригодишно проучване
Автор: Десант
Популацията на благородния елен в България е със запазени трофейни качества и генетичен потенциал и няма нужда от внасяне на животни от чужбина. Това сочат основните изводи от 3-годишните проучвания по проект: „Популационни изследвания, миграции и състояние на запасите от благороден елен в България”, реализиран като съвместна инициатива на 6-те държавни горски предприятия в страната и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) при БАН.
За първи път в България са проведени проучвания чрез иновативни технологии на базата на сателитни предаватели и фотокапани за проследяване миграцията на животните.
Един от направените на базата на проекта изводи е, че се подценява значението на подборния отстрел, което влошава половата и възрастова структура на стадата и води до икономически загуби и пропуснати ползи при организирания ловен туризъм. Улавянето и разселването на елени от север на юг е необходимо, но трябва да се извършва при определени условия, свързани с по-бърза адаптация на животните.
Иначе здравословният статус на благородните елени в България е добър и засега няма притеснения от съществуващи болести по тях.
По време на заключителна работна среща по проекта, проведена в края на януари в УОГС „Г. Ст. Аврамов” в с. Юндола, бе изтъкнато, че въпреки полаганите усилия от страна на стопанисващите дивеча, бракониерството остава основен фактор, ограничаващ развитието на вида в южните и западни части на страната.