До изграждането му единствените пристанищни съоръжения в морския град са така наречените скели
Автор: Десант
С княжески указ номер 7 от 20 декември 1894 г. е взето решение за построяване на пристанището в Бургас. До изграждането му, единствените пристанищни съоръжения в морския град са така наречените скели – дървени мостчета, по които ставало товаренето и разтоварването на корабите и се придвижвали пътниците. Докерите пренасяли товарите от кея до морските съдове на гръб, върху самари.
Рисунка на ученик на Мърквичка, която илюстрира пренасянето на товарите от корабите с някогашните самари
Пристанището е тържествено открито и отворено за корабоплаване с топовни салюти на 18 май 1903 г. лично от княз Фердинанд.
Портът е построен по проект на френския архитект Адолф Герар, който дотогава е главен архитект и главен инженер на пристанището в Марсилия. Той проектира и портовете в Буенос Айрес, Монтевидео и Варна.
Адолф Герар
При откриването си пристанището представлява басейн с 60 хектара площ, има три кейови стени с общ фронт 590 метра и дълбочина на акваторията 24 фута.
За изминалите 117 години то се развива от дървените пристанищни скели и каруците със стоки до най-големия пристанищен район в страната с модерни терминали, съвременна техника за товаро-разтоварна дейност, с отлични възможности за обслужване на круизно и каботажно корабоплаване. Днес в него се обработват стоки и товари, които обслужват икономиките на Югоизточна България, съседни балкански страни и всички черноморски държави.