Годишно се правят минимум 5 измервания на съществуващата система, които дават представа за тенденциите, развиващи се в скалния масив
Автор: Десант
Един от проектите, по които вече 10 години работи Геологическият институт при БАН е „Инструментален мониторинг на пукнатини, засягащи устойчивостта на Мадарския конник“.
И тази година за тази мониторингова и изследователска дейност Министерството на културата одобри средства. Те са в размер на 12 хиляди лева. Това стана на проведената преди дни конкурсна сесия за извършване на специализирани консервационно-реставрационни дейности за недвижими културни ценности по Програма: „Опазване на недвижимото културно наследство“ за 2021 г.
Скалният баралеф Мадарски конник е нацепен от система пукнатини, отделящи скални блокове и пряко застрашаващи целостта му. По тази причина, мониторингова система за наблюдение на микродвиженията на опасните скални блокове е изградена през 1990 г. Тя включва 2 екстензометъра с висока чувствителност и 4 щифтови марки. Още един екстензометър и няколко щифтови марки бяха инсталирани в последствие.
След няколко прекъсвания на наблюденията, мониторингът бе възстановен през 2011 г. Годишно се правят минимум 5 измервания на съществуващата система. По този начин се добива представа за тенденциите, развиващи се в скалния масив.
Резултатите от мониторинга ще послужат за вземане на важни решения за укрепването на уникалния паметник от национално значение.