Преди 120 години авторът на училищния химн „Върви, народе възродени“ Стоян Михайловски (от чието рождение на 7 януари се навършиха 168 г., б.р.) е осъден за... клевета.
Делото се гледа през май 1904 г., а поводът за него е статия на видния писател, общественик и политик, племеник на Иларион Макариополски, публикувана в броевете 39 и 41 на издавания в София вестник „Ден“ под надслов „Потайностите на българския дворец“.
Съдът решава, че чрез нея е нанесена обида и клевета на държавния глава – в случая княз Фердинанд I. Магистратите осъждат Михайловски на 7 месеца тъмничен затвор и 100 лева глоба (това днес прави малко над сегашни 1700 лв., б.а.)
Присъдата обаче се прилага по тогавашния Закон за условно осъждане. Съгласно неговата нормативна уредба, ако до 3 години осъденият не извърши друго подобно деяние, „присъдата няма да се туря в изпълнение“.
Така Михайловски се отървава само с условна присъда и не е вкаран зад решетките. Но на следващата година, само на 49-годишна възраст, се отегля от активна обществена и редакторска дейност, като продължава да сътрудничи единствено на „Църковен вестник“.