Европрокуратурата разследва ДДС измама в шест държави
19 Януари 2024, Петък
Сред тях е и България
Автор: Десант
Европейската прокуратура е извършила на 17 януари 25 претърсвания и други разследващи действия в шест страни. Акцията е насочена към предполагаема измама с ДДС на стойност най-малко 19 млн. евро, включваща мобилни телефони втора употреба, внесени от Хонконг, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и САЩ.
Разследването с кодово име „Концертина“, ръководено от европрокуратурата в германския град Мюнхен, се води в България, Германия, Италия, Малта, Нидерландия и Словения.
По време на обиските са иззети голям брой документи, електронни устройства и доказателства, както и 31 500 евро в брой и криптовалута на стойност около 40 000 евро. Няколко банкови сметки са замразени, като досега са иззети най-малко 88 000 евро.
Става въпрос за предполагаема престъпна схема, при която компании, базирани в няколко страни членки на ЕС, измамно прилагат намалено ДДС върху продажбата на мобилни телефони втора ръка, внесени от САЩ и други страни извън ЕС, за да увеличат незаконно своите печалби.
Обикновено, когато продава стоки втора употреба, купени от частни лица в ЕС или от продавачи, които вече са платили изцяло ДДС за такива артикули, препродаващият може да приложи т. нар. схема за „данъчно облагане на маржа“ при условията, посочени в приложимото право. В такива случаи препродаващият трябва да плати ДДС само върху маржа на печалбата, която прави (разликата между цената, платена за артикула, и цената, за която се продава), а не върху пълната продажна цена на артикула.
Подозира се обаче, че разследваните компании са приложили тази разпоредба неправомерно, начислявайки намален ДДС, когато е дължима пълната ставка. Подозренията за измама също така позволяват мобилните телефони да бъдат продавани на по-ниска пазарна цена, като по този начин е налице нелоялна конкуренция.
Според разследването между 2019 г. и 2022 г. четирима заподозрени са работили заедно за измама на българските, германските и словенските данъчни власти с дължимия ДДС за употребявани смартфони, внесени от САЩ и други страни, като са създали верига от компании, занимаващи се с привидно законна доставка на стоки в ЕС, в тристранни транзакции, освободени от ДДС до крайната дестинация.
От европрокуратурата са разбрали, че те са се възползвали от обстоятелството, че няколко национални органа са участвали по веригата от транзакции, за да прикрият съзнателно евентуалното преминаване към данъчно облагане на маржа - въпреки че знаят, че изискванията за прилагане на това данъчно облагане очевидно не са изпълнени.
Фирмите, замесени в предполагаемата измама, се намират в България, Германия и Словения и се управляват от четиримата разследвани. Компанията в Словения е купила смартфоните от компании в Хонконг, ОАЕ и САЩ, след което ги е продала на компанията в България. След това стоките са били продадени на разследваното дружество в Германия при ставка за маржа на ДДС. Същата ставка се е прилагала, когато стоките са били продавани на крайни клиенти в Италия, Финландия, Полша и Швеция.
Разследваните фирми са заподозрени в измами при плащането на ДДС в България, Германия и Словения, като щетите се оценяват на най-малко 19 млн. евро. Предполага се, че някои от незаконните печалби може да са били укрити в банкови сметки и активи в други страни членки.
Източник: Дневник
В категории:
Свят