Как да не клъвнем въдичката на фишинга


Как да не клъвнем въдичката на фишинга
Снимката е илюстративна
24 Юли 2024, Сряда


Вижте съветите на експерт по сигурността

Автор: Десант

В Националната здравна каса и други институции и банки продължават да пристигат сигнали от граждани за получаване на фалшиви електронни писма. С линкове като прикачените файлове се изисква потвърждение или актуализиране на данни от страна на потребителя. Това задейства кибератака срещу неговото устройство.

„Основно фишингът под формата на масова кампания се прави така, че да може да порази най-много хора. Използват се имена на държавни институции, на банки - нещо, на което хората ще повярват. Хакерът, без да се легитимира, трябва да се опита да придобие легитимност пред човека. Невинаги фишингът идва под формата на имейл, понякога може да дойде и като съобщение от браузъра“, обясни в ефира на „България сутрин“ по телевизия „Bulgaria ОN AIR“ експертът по киберсигурност Деян Аврамов.



По думите му истинска институция от ранга на полицията или банката никога няма да изисква сензитивна информация по имейл.

Когато става въпрос за източване на данни, се изисква лична информация. Понеже по-възрастните имат афинитет към институциите, те лековерно ги предостявят.

В тази връзка Аврамов посъветва: „Когато получаваме фишинг, можем да проверим имейлът дали е истински. Хората трябва да бъдат доста бдителни, когато става въпрос за фишинг. Масова кампания се получава по-често при използване на несигурни пощи. В по-сигурните пощи, когато бъде засечена такава кампания, тя бива филтрирана“.

Той препоръчва по-често да сменяме паролите си и да се ползват пощи, които предоставят добра защита.

„Паролата не е хубаво да е една и съща за всяка платформа. Може да се ползват мениджъри на пароли. Друго, което може да се ползва, е комбинация от думи и словосъчетания, за да може да се запомни паролата. Става въпрос за онлайн хигиена на хората. Трябва винаги да наблюдаваме до кой домейн правим плащане, къде потвърждаваме, сигурна ли е връзката“, коментира гостът на предаването.

Според Аврамов е хубаво хората да създават резистентност към фишингите, защото те няма да спрат.

„Колкото повече се говори за атаки, за предпазливост, има положителен ефект. Със сигурност трябва да сменяте често паролата. Може на месец да го правите, ако искате и всеки ден можете. На тези, на които имате по-чувствителна информация, може по-често да сменяте паролата. Със сигурност киберсигурността трябва да се изучава в училищата. Колкото по-рано се научат тези мерки за сигурност, толкова по-добре“, категоричен бе експертът по киберсигурност.


В категории: Новини , Коментари

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки