В миналото Самоводене било голям производител на този зеленчук, който присъствал на трапезите дори в Германия, Турция, Австрия и други страни
Автор: Десант
В последния августовски ден, на 31 август от 17:00 часа пред читалището във великотърновското село Самоводене ще се състои станалият вече традиционен Празник на самоводския лук.
Целта на кулинарната проява е да се популяризира едно традиционно за зеленчукопроизводството в населеното място растение – лука, както и разнообразието от кулинарни изделия, в които той е главно действащо лице.
Празникът се провежда от много години, но за известно време традицията прекъсва. Възроден е отново през 2022 г. и вече е неизменна част от културната програма в община Велико Търново. Негови организатори са местното читалище и кметството. Те са подготвили пъстра програма с много забавления за малки и големи, а акцент в нея е кулинарният конкурс, чийто председател ще е Ути Бъчваров. Заедно с екипа си той ще забърка на място и традиционната Самоводска яхния.
Кулинарният конкурс ще се проведе в четири категории: за яхния, салата и мезета, за пита или баница, за супа и за торта, сладко или курабийки с лук.
В развлекателната програма ще вземат участие клуб „Естрея“ при Основно училище „Бачо Киро“ във Велико Търново, Танцов състав „Бисери“ и Женски тригласен народен хор за обработен фолклор „Родна земя“ при самоденското читалище и много самодейци от селото и изпълнители от други населени места.
В миналото Самоводене било голям производител на лук. Над 1500 декара с този зеленчук са били отглеждани в него през 50-те – 70-те години на миналия век. Във всеки двор и нива имало насаждения от лютия зеленчук, а в саденето, копаенето и брането се включвали цели многолюдни фамилии. От тук с волски каруци нанизите с прилежно сплетени глави тръгвали за прочутия пазар на Самоводската чаршия във Велико Търново, за съседните Трявна, Дряново, Севлиево и др. градове.
Толкова сериозна била продукцията, че я товарели дори на вагони на гарите в Самоводене, Ресен и Поликраище, за да стигне до различни краища на страната и дори чужбина.
По данни на агрономи и специалисти, самоводският лук присъствал и на трапезите в Германия, Турция, Австрия и други страни.