Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерски съвет за 2024 г. за неотложен ремонт на храм „Успение Богородично“ в Ловеч.
Църквата се намира в Архитектурно-историческия резерват „Вароша“. Тя е дълбоко свързана с Възраждането и възстановяването на Българската държава през XIX в. В нея са свещенодействали и участвали в революционния комитет, организиран около храма, митрополит Иларион Ловчански, йеродякон Игнатий (Васил Левски), отец Кръстю Никифоров и др.
Фактическото състояние на храма е влошено и без съмнение неговото съхраняване, консервация и реставрация е от голямо значение за запазването на ловешкото културно, религиозно и архитектурно наследство, изтъкват от правителствения пресцентър.
Първите сведения за храм „Успение Богородично“ са от 1784 г., но има данни и за много по-ранното му съществуване. Изгорен е по време на Гръцката завера (1821-1828 г.) и е възстановен през 1834 г.
Храмът е вкопан в земята на разстояние три стъпала. По план и структура представлява типична възрожденска псевдобазилика. Куполът, новата камбанария и нартиката са строени в по-късни периоди.
Великолепният му иконостас е дело на майстори от Тревненската школа и се нарежда до най-добрите образци на църковната дърворезба от първата половина на XIX в. Иконите са изографисани в периода XVIII – XIX в.
Тук се намират и някои старопечатни издания, най-старото от които е от 1624 г. В двора са погребани видни ловчалии и сътрудници на Васил Левски: Марин Поплуканов, Величка Хашнова, Иван Докторов и др.
В дома на поп Лукан Лилов, служил в църквата, са положени основите на революционния комитет, основан от йеродякон Игнатий – Васил Левски, който при честите си идвания в града е служил в храма, заедно с поп Кръстю Никифоров, касиер на комитета.