От голямо значение за качеството на напитката са билките, които влизат в състава й, както и тяхното събиране, сушене и съхраняване
Автор: Десант
На 21 декември старозагорското село Змейово ще отбележи своя традиционен празник на пелина. Над 15 самодееца ще посрещат гостите по стар български обичай с хляб и сол.
Фолклорните групи при местното НЧ „Пробуда – 1928“ първи ще отправят поздрав със своето изпълнение. Над 150 самодейци ще веселят гостите.
В конкурсната част на шестнадесетото издание ще участват 20 майстори на възраст от 24 до 73 г. Част от тях, заедно със своите семейства, ще бъдат облечени в народни носии.
В конкурскна надпревара ще бъдат отличени най-добрите майстори на змейовски пелин.
Тази година Змейово ще посрещне своите гости с четири информационни табла. Две от тях са изготвени по проект „Наложен змейовски пелин – традиция и наследство“, финансиран по програма „Култура“ 2024 на Община Стара Загора. Останалите са част от проект на Тракийски университет в Стара Загора „Традиционни хранителни практики – основа за диверсификация на пазара на храни и социални иновации в селските райони“, финансиран от Фонд научни изследвания, реализиран със съдействието на майстори на наложен пелин, кметство и читалище с. Змейово.
Гостите ще бъдат посрещнати с табели на входа на селото с надпис: „Добре дошли в столицата на наложения пелин!“.
За поредна година в празника на пелина ще се включат членовете на старозагорския Клуб на любителите на историческо оръжие „Поп Минчо Кънчев“ и членове на клуб „Традиция“ от Стара Загора, Ямбол, Нова Загора и Шумен. Гости и участници в празника на пелина ще бъдат и членове от клуб „Бдинци“ от Видин.
Празникът на пелина 2024 г. се реализира по програма „Култура“ на Община Стара Загора с проект „Наложен змейовски пелин – традиция и наследство“. Партньори са Тракийски университет, гр. Стара Загора, Фонд научни изследвания към Министерство на образованието и науката, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) към БАН, Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей „Бит и култура“ към БАН.
Началото на Празника на пелина е поставено през 2007 г. по идея на местното читалище. Той е посветен на вековната тукашна традиция за изготвянето на горчиво-сладката напитка. От голямо значение за нейното качество са билките, които влизат в състава й, както и тяхното събиране, сушене и съхраняване.
Местните майстори ревниво пазят тайната за направата на ароматния еликсир, която ревниво се предава от поколение на поколение.