Чисто и неопетнено европейското депо на Чакъров чака от една година първите боклуци - Снимки Митко Димитров
23 Юни 2009, Вторник
В България стана модерно стратегически обекти или пък такива с особена обществена значимост да бъдат официално откривани по няколко пъти. За да могат зад лентата пред камери и фотообективи да се изредят по няколко държавни лица. И всеки да си има своята минута слава пред електората с къса памет. Какво пък толкова – веднъж на крака на народа ще му дойде министър, после - някой лидер на политическа формация. Хитрият номер върви особено добре по време на изборни кампании.
Автор: Севдалина Пенева
В България стана модерно стратегически обекти или пък такива с особена обществена значимост да бъдат официално откривани по няколко пъти. За да могат зад лентата пред камери и фотообективи да се изредят по няколко държавни лица. И всеки да си има своята минута слава пред електората с къса памет. Какво пък толкова – веднъж на крака на народа ще му дойде министър, после - някой лидер на политическа формация. Хитрият номер върви особено добре по време на изборни кампании.
Така на няколко пъти, но от различни хора във властта, бяха открити пречиствателната станция в Царево и новият водоем в Созопол. Нищо чудно сега на бис да мине и прерязването на лентата в созополското депо за битови отпадъци. И това ще стане ако кметът на крайморския град Панайот Рейзи не успее да се пребори с жадните за безплатен пиар играчи за депутатските места в BG парламента.
Трикольорната лентичка веднъж вече сряза министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров точно преди една година – на 9 юни 2008г. Заедно с гостите на събитието (проектът за сметището стартира през 2003г.), в компанията на Рейзи и представители от Бургаска областна управа, той със задоволство огледа модерното съоръжение, финансирано по програма ИСПА. Инвестицията е за над 10 милиона евро.
Какво видяхме ние на 9 юни т.г.:
Върху 124 декара общинска земя в местността „Чоплака“ в землището на село Равадиново, са построени 3 клетки за депониране и пресоване на отпадъците, пречиствателна станция с два 400 кубикови резервоара, административни сгради. Прясно окосена трева и чисто нови три знамена - българско, европейско и на община Созопол, които се веят на 20-метрови пилони. На щат се водят 17 души инженери, които се грижат за поддържането на цялата база. Но тя, цяла година след откриването й още не е пусната в експлоатация. Площадките са снабдени с чисто нови сметозагребващи машини, които също чакат да влязат в действие и никога не са напускали навесите.
Ще почакат обаче до края на месеца, преди изборите за народни представители в НС. За тогава е предвиден пускът на депото, тъй като дни преди вота на 5 юли в крайморския град трябва да пристигне чаканата от 12 месеца оценка на въздействието върху околната среда. Която разписва лично Джевдет Чакъров. Интересно, защо ряза той лента на обект, който не е готов да функционира? И защо през седмицата забърка Созопол в лека интрижка с останалите черноморски общини?
„Боклукът на Бургас, Айтос, Камено, Карнобат, Несебър и Поморие ще се извозва до Созопол“, пише в сайта на министерството. Същото го препечатаха няколко местни вестника и информационни агенции без никой да си мръдне пръста и да провери на място как всъщност стоят нещата. Според министерския сайт се предвижда план за извозване на отпадъците от общини, за които все още няма изградени регионални депа. Реорганизацията и закриването на сметищата се налагало в изпълнение на изискванията на Европейската директива за управление на отпадъците.
„България е поела ангажимент от 16 юли т. г. да организира третиране на битовите отпадъци в съответствие с всички европейски екологични изисквания. Според този ангажимент трябва да се преустанови експлоатацията на 203 общински депа, които не съответстват на евронормите, сред които и тези в Бургаски регион“, се казва още в страницата на МОСВ.
От цялото съобщение, Рейзи разбра едно – че ще трябва да дели новата придобивка и с други, без да са регламентирани цените, по които ще му се плаща като на стопанин. И идеята никак не му хареса.
Докато в общината се чудят, кога депото ще бъде пуснато в експлоатация и каква сделка ще поиска Джевдет Чакъров за това, нетърпеливи „ползватели“ са превърнали района около скъпото съоръжение в сметище. Обръщаме внимание на кмета да поразгледа фотосите. Тонове бетон, строителни и битови отпадъци са осеяли гората на няколко километра над Атия, по пътя за прословутата площадка за боклука. Камари смет, пръснати през сто метра задръстват черните пътища в красивия странджански край. Екип на „Десант“ се натъкна даже на контейнери с радиоактивни отпадъци, вероятно изоставени там от запустялата мина „Росен“ и укрити във вековния лес. Искахме и за това да поговорим с Панайот Рейзи, но преди да ни приеме, той проведе половинчасова консултация с един от чиновниците си по строителството, след което побърза да ни отпрати с мотива, че името "Десант" нищо не му говорело.
Панайот Рейзи: Някой нещо прави без да съгласува с Чакъров
Истината е следната, че разрешителното за ползване го взехме на името на община Созопол. На този етап на нашето депо няма изхвърлена нито една найлонова торбичка боклук. Даже на мен ми е съвестно да го цапам, това толкова добро съоръжение е. Но в крайна сметка трябва да започнем, като идея го виждам до края на юни да заработи.
Това, което се завъртя като новина в интернет, нито мога да кажа откъде е, нито кой е източникът, но идеята е всичкия боклук на държавата да се събира в регистрираните депа, които са общо 28 в цялата страна.
Но, първо, нашето депо е изчислено за 120 тона боклук на ден. В момента, в който го заринат с камиони от Царево, Несебър, Бургас, това означава, че опашката на автомобилите ще стигне до Атия.
Другият момент е, че в него са заложени 25 години експлоатация. Ако всичкиобщини в областта го ползват, то ще се напълни за две години. Освен това ние сме собственици на депото, ако някой иска да го ползва, първо трябва да пита на какви цени ще изхвърля при нас. И чак тогава да праща камионите. Несериозно стои всичко това, друга тема е, ако някой иска да се сложи на Евпорейската комисия.
На този етап нямам нито писмено разпореждане, нито заповед, че да се притеснявам, че ще трябва да обслужваме всички тези общини. Пак си мисля, че някой спекулира с темата. Някой нещо прави, без да го е съгласувал с министерството на екологията и с министър Чакъров.