Министър на дистрибуторите


Министър на дистрибуторите
Централната градска аптека в Девин. Тя, заедно с останалите две, прекратиха договора си със Здравната каса и вече не предлагат безплатни лекарства за хронично болни
08 Август 2009, Събота


С последните си действия като шеф на здравното министерство д-р Евгений Желев вгорчи живота на хронично болните и побърка фармацевтите, с което даде своя дан за изборната победа на ГЕРБ



Автор: Пролетина Николова

Който си е мислил, че няма накъде повече да се творят всякакви най-разнообразни абракадабри в здравната ни система, очевидно се е лъгал жестоко. След като болните с ниски доходи у нас бяха поставени пред всевъзможни изпитания, докато се докопат до някаква безплатна медицинска помощ и след това ги чакаха още премеждия, докато пък си намерят нужните безплатни лекарства, ексминистър Евгений Желев на изпроводяк им завеща още една изненада.
Малко преди да сдаде поста си, той прокара една заповед, известна в здравните среди като Наредба №10, с която обрича на бавна смърт всички онези хронично болни, които нямат честта да живеят в голям град.
Министерската приумица засяга преди всичко страдащите от диабет, паркинсон, множествена склероза или епилепсия. За да се снабдяват с безплатни лекарства, всички те трябва да притежават така наречения протокол, издаван от съответни здравни специалисти, чрез който аптеките досега им отпускаха медикаменти.
Това ставаше по една, макар и сложна, но поне приемлива схема. Здравната каса изкупуваше лекарствата от техните дистрибутори или вносители, след което ги предоставяше на консигнация на всички аптеки, които имаха договор с нея.
Самото отпускане на тези медикаменти на болните, аптеките извършваха на абсолютно доброволни начала – те получаваха единствено символичната такса от 1 лев, която касата им даваше за всяка обслужена рецепта. В замяна обаче трябваше да попълнят купища бумаги, които касата изискваше оттях.
Понеже и магистър-фармацевтите у нас (които са собственици на аптеки) обичат да печелят от дейността си, а и сигурно мразят да са пишещи бюрократи, самото функциониране досега на така описаната система с безплатните лекарства за хронично болни бе цяло чудо.
От една страна Здравната каса постоянно се оплакваше, че плащанията на тези лекарства източват бюджета й и тя няма пари за поемане на разходите по другите пера. От друга – не всички аптеки бяха готови да работят за единия лев, поради което броят на онези, които обслужват лекарства по протокол не бе особено голям.
Вероятно затова ексминистър Желев е решил да поразбърка нещата, за да им е още по-гадно на всички. През май той е подписал въпросната Наредба №10, която обаче влиза в сила от 1-ви юни, тоест само месец преди парламентарните избори. В нея правилата за отпускане на лекарства се обръщат с главата надолу.
 Въвежда се полусоциалистически принцип на работа, който в очите на един министър от социалистическата партия може и да е изряден, но за пазарната икономика е пълна идиотщина. Всичко се свежда до това, че аптеките в страната вече се превръщат не в пазарни субекти, а в кредитори на здравната система.
От първи юни Здравната каса вече не плаща предварително нищо на никого, а си пази парите за черни дни. Не тя, а аптеките вече се задължават да предплатят за безплатните лекарства на дистрибутори и вносители. Касата им връща парите след време, когато представят документи, че са раздали стоката на болните. Това време може да дойде след месец, след два, може и след половин година, че и повече. През целия този срок обаче парите на фармацевтите стоят заключени в скъпи лекарства. А става въпрос за много пари.
Безплатните поддържащи интерферони за страдащите от множествена склероза, например, излизат по около 1000 лева на човек. И ако в района, обслужван от съответната аптека, болният не е само един, то парите, които тя трябва да вложи за покупката им, стават вече доста. Разбира се, тези интерферони ще бъдат пласирани. Но аптеката няма веднага да си получи парите от Здравната каса.
Според споменатата Наредба, сумите се изплащат веднъж на два месеца. Същото важи и за инсулина, без който болните от диабет не могат да живеят. При тези правила съвсем логично е повечето магистър-фармацевти просто да се откажат да се занимават с бумащините на касата и да субсидират здравната система и очаквано биха прекратили договора си с нея.
Единствено големите вериги от аптеки, които разполагат и с повече свободни средства, биха имали възможност да ги влагат в скъпи медикаменти. Търговците искат от аптеките големи банкови гаранции и освен това ги карат да купуват големи количества медикаменти, което допълнително затруднява магистър-фармацевтите.
Ето защо не е никак чудно, че точно от първи юни, когато наредбата влезе в сила, почти наполовина са намалели аптеките в България, които обслужват тези безплатни рецепти по протокол. Те бяха общо 1262, а сега са 835. Това са официални данни от Националната здравноосигурителна каса. Разбира се, оттам оптимистично твърдят, че по-малкият брой аптеки не водел до недостиг на безплатни лекарства и положението в страната било нормално. Още повече, че имало и такива, които отказвали да доставят едни, но пък не спирали зареждането на други медикаменти.
Например, някои продължавали да отпускат инсулин, но са се отказали от работа с интерфероните за множествена склероза и хепатит. С по около 20 са намалели аптеките, които изпълняват безплатни рецепти в регионите на София, Русе и Смолян. И на трите места са засегнати отново малките градчета. Едно от тях е Девин, където и трите градски аптеки вече отказват да осигуряват безплатни лекарства.
От Здравната каса обаче се опитват да замаскират проблема с глупави обяснения. Нейният регионален шеф в Смолян Кузман Гелов заяви, че досега били получили само едно оплакване от Девин. Истината е, че болните възрастни хора от този иначе курортен град, станал по-известен напоследък със СПА-сарая на Доган, по цял ден пълнят залите на местната болница в очакване някой шофьор на линейка да се смили над тях и да им донесе препаратите от Смолян. Но в болницата са само онези, които могат да се придвижват. За останалите в момента се грижи кметът на Девин. Миналия месец той нареди на служебната кола да обикаля всички населени места в общината, за да сбира рецепти. После шофьорът отива в Смолян и купува лекарства. Ето така действа здравната ни система в момента – оставена е на добрата воля на шофьори и кметове.
Разбира се, би могло да се каже, че аптечните босове са алчни хора, които търсят само печалба и въобще не мислят за страданието на болните. Само че в едно капиталистическо общество държавата, а не продавачите на лекарства е този, който трябва да измисли такива правила, че системата да функционира нормално.
А в момента дори и тези аптеки, които имат договор с НЗОК, не предлагат всички препарати. Дори шефът на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ничев вече призна пред медиите, че работи с 5 дистрибутори, но засега има договор само с един от тях и не можел да изпълнява всички рецепти. А и дори аптеките да предлагат скъпи лекарства, не всички излизат безплатно.
Новата Наредба на д-р Желев позволява за уж 100% поети от НЗОК препарати да се иска доплащане от пациента, ако цените им са по-високи от най-ниската стойност в съответната лекарствена група. Така излиза, че за около две трети от "безплатните" лекарства всъщност се доплаща между 2 и 50 лв.
Ясно е, че щом един страдащ от хронични болести е потърсил безплатни лекарства, значи доходите му са ниски. Което пък би било сериозен проблем, ако същият човек е принуден да ходи до друг град, за да си ги набавя. Наредбата на старозагореца и бивш тамошен кмет Евгений Желев е удар точно срещу тези хора в малките населени места. И понеже статистиките сочат, че повечето хронично болни са и възрастни, а проучванията пък показват, че именно сред възрастното население е основната избирателна маса на БСП, излиза, че социалистът Желев съвсем съзнателно тъпче електората на собствената си партия.
Обяснението за тези негови действия може да се открие като се отговори на въпроса кой е на далавера от цялата тази бъркотия с безплатните лекарства. Единствени печеливши се оказват фирмите, които ги доставят. Досега касата им плащаше разсрочено, понякога с доста голямо забавяне, докато аптеките са като всички магазини – получават от дистрибутора и плащат на място.
Няма да е изненада, ако министерската наредба е била писана под диктовката на някой или някои босове на големи фирми-дистрибутори или вносители. И което да се е отразило благотворно на личния бюджет на един министър. Макар, че тези неща обикновено трудно се доказват, има някои неща от последните дни, които будят известни съмнения в тази насока. В новия позитивен списък, който влезе в сила, заедно с Наредба №10, от първи юни, са “пропуснати” два инсулина на "Ново Нордиск", единият от които е често предписван.
По този начин тези два инсулина вече не могат да бъдат плащани от Касата. Изненадващо обаче от “Ново Нордиск” огласиха в началото на юни, че за своя сметка щели да предоставят безвъзмездно на пациентите двата препарата. Или фирмата е решила да работи по социалистически, или нейните шефове са най-милосрдните хора на света, или пък става дума за нещо друго, което само босовете на “Ново Нордиск” и доктор Желев, с неговата обслужваща интересите на подобни фирми Наредба, си знаят.


Здравната каса постоянно се оплаква, че плащанията на тези медикаменти източват бюджета й и тя няма пари за поемане на разходите по другите пера Тези безплатни лекарства все още се намират в бургаските аптеки. До момента Здравната каса в града успява да удържи фронта Бившият министър на здравеопазването Евгени Желев лиши хронично болните от безплатни лекарства с безумна наредба

В категории: Коментари

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки