По-корумпирани ли сме от другите в ЕС


По-корумпирани ли сме от другите в ЕС
Ето с такива лица се опитваме да преборим корупцията
26 Август 2009, Сряда


Щo е то българска корупция и има ли тя почва извън нас, за това има изказани не едно и две мнения.
Някои мислители пропагандират следното твърдение: корупция има навсякъде, а в европейските държави тя дори е по-голяма от нашенската.


Автор: Лъчезар Лисицов

Разликата била, че когато там хванели  корумпиран, го сваляли от държавния пост, който заема. А някои от сгафилите дори стигали до затвора. У нас това не се случвало.
Добре де, питам се аз, щом корупция има навсякъде, че дори и по-голяма от нашата, защо ни е да наказваме корумпираните – да ги уволняваме от обществените длъжности, че и в затвора да ги вкарваме. Явно файда няма. Наказанието се оказва, че не възпира корупцията, а напротив – понякога дори я стимулира. Единственото, което ще постигнем, е да си отмъстим на възползвалите се от властта хитреци и да ни стане арно, по нашенски, от това, че на Вуте ще му е зле. Нещо май не се връзват нещата.
Корупцията в ЕС не е по-голяма от нашата. Напротив - тя е много по-малка. И това прави впечатление веднага като минеш границата – по разликата в качеството на пътищата например. Вижда се и от разликата в доходите ни – на последно място сме, с дванайсет пъти по ниски заплати от средното ниво в Съюза. Какво общо има това с корупцията? Ами, ниското заплащане означава ниска производителност – заради кафенцето сутрин на работа, удължената обедна почивка, изклинчването в края на работния ден и другите тарикатлъци, които правим, за да не се минем работейки повече от колегите. Надпреварваме се кой колко по-малко ще работи срещу повече пари. В това противоестествено поведение ми е трудно да открия трудолюбието на българина. То си е чиста проба масова корупция.
Примерите могат да бъдат продължени в безкраен порядък, защото всичкото ни е такова. Като се започне с тарикатското възпитание на децата ни, минем през имитацията на обучение в училищата и университетите, материализиралото се духовенство, искащо по неколкостотин лева за отслужване на църковна сватба, та стигнем до президента, трепещ козли и вълци в траурни дни. А една от основните причини да си стоим като истукани вкъщи по време на национални протести е, че сме гузни и не намираме основание да излезем срещу онези, на чието място бихме правили същото.
Безспорно и на запад от нас тези явления съществуват, но не и в тези мащаби. Да, много държави разполагат с доста по-големи бюджети, та понякога и рушветите им може и да са по-значителни от нашите. Разликата е, че там корупцията е изключение от правилото и е някак си по-мека, по-човечна. Сигурно и те си имат партийни обръчи, които обаче като приберат парите, вършат и работата. За нашите това не е достатъчно – трябва да излъжат, да имитират, да измамят. Затова и данъците ни потъват в бездънни ями. Пресен пример са 400-те милиона евро, вложени в АЕЦ „Белене“ за една изкопана дупка.
Ако бяха по-корумпирани от нас, другите европейски страни щяха да приличат на африкански гета и нямаше да се чудим как така работещите там успяват да си изкарват средно по 20,35 евро на час, на фона на 1,65 евро у нас. А 1 милион интелигентни българи нямаше да обезкръвят държавата си, за да ходят да им работят на “пущиняците”.


В категории: Коментари

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
хопси
27.08.2009 11:30:48
0
0
Абе, моля да не слагате такива снимки по материалите, че тва Яне не мога да го понасям.Ще спра да ви чета сайта. Вий другия път ще сложите и бившето му гадже щангистката Елекова.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки