Лъскавите кафяви плодове на хинапа отрупват дърветата още в ранна есен и постепенно узряват на етапи докъм ноември
08 Ноември 2009, Неделя
Освен че е много непретенциозен екзотичният хинап бързо ще се окичи с ценния плод
Автор: Дина Харизанова
В последните години по нашите пазари се появиха дребни плодчета, наподобяващи фурми. Това е така наречения хинап, известен още и като джиндифика, китайска фурма или "гръдна ягода" (защото се използва и като лекарство при възпаление на дихателните пътища). Този плод, популярен по света като „еликсир на здравето”, вирее без проблеми в условията на умерено континенталния климат на нашата страна. При това може да се отглежда както в градината, така и в саксия вкъщи като малко листопадно дърво или храстче.
Растението е светлолюбиво, сухоустойчиво, може да расте във всякаква почва, дори камениста, стига да не е силно засолена. През зимния си период на покой дървото може да понесе без повреди температури до минус 25—30оС и тъй като цъфти късно – през юни и дори юли, цветовете му никога не са застрашени от измръзване.
Ботаническа характеристика
Хинапът е дълговечно дълво – може да доживее до 300 години. Започва да плододава още на следващата година след засаждането си. Плодовете му са сладки или сладко-кисели, а ценността им се крие в уникалното съчетание на природни микроелементи, витамин С (който е от 8 до 18 пъти повече, отколкото в цитрусовите плодове и доматите и 150-200 пъти повече, отколкото в ябълките, крушите и прасковите), витамин Р, аскорбинова киселина, протеини и пр., които правят кръвоносните ни съдове елестични и нормализират кръвното налягане. Използват се също и за профилактика и лечение на хепатит, анемия и изтощена нервна система. Освен че се ядат в сурово състояние, стават и за сушене, а и от тях може да се приготвят великолепни компоти, сладка, мармалади и дори превъзходна домашна ракия.
Хинап: 1. клони, 2. цвят, 3. плод
Размножаване и отглеждане
Обикновено хинапът се размножава със семена или издънки, каквито той изобилно дава непрекъснато. Те запазват непроменени качествата на майчиното растение и не се нуждаят от по-натътшно облагородяване. Семената наподобяват семето на финиковата палма и ако не успеете да ги засадите веднага след изваждането им от плода, ще се наложи да ги стратифицирате. Това става във влажна среда при ниски положителни температури. Семената може да се поставят например във влажен мъх или салфетка, които да се завият с найлон и да се поставят в долната част на хладилника. Два пъти месечно е добре да се отварят за проветрение по няколко минути. През пролетта така стратифицираните семена се засаждат на постоянно място в градината, където ще покълнат за около 2 месеца. Що се отнася до по-нататъшното му отглеждане, почти няма какво да правите, освен да го оставите да расте наволя. Хинапът няма неприятели и не се пръска срещу болести, просто защото не хваща такива. При това е много красиво и като декоративен вид. Изобщо дърво-мечта!
При мен се случи подобно нещо .Също от издънка .Цъфти но не връзва.Минаха няколко години и реших да го изкорена и хоп на другата година плодчета 20-30 бройки .Много ми харесаха .
2
Румен
24.08.2014 09:36:37
1
0
Имам едно дръвче на вилата, което беше издънка издънка. Гледам го вече 3та година - цъфти, но не завръзва и няма плодчета. Дали това се дължи на факта, че е само едно дръвче и не се опрашва?
1
таис
15.02.2010 15:36:09
0
0
Имам го засаден на вилата си.Много вкусен плод и много полезен.От три години ми е любимият плод.Консумирам го само в прясно състояние вместо едно основно хранене на ден.Хранителен и диетичен.Ям го в зелено,червено и кафяво състояние.Виждала съм го да го продават и на пазара.Има го есента през септември и октомври.[confused]