Кметските въртележки


Кметските въртележки
Това е Атанас Бошев, който има обща фирма с жената на зам.кмета Марков - Кремена - снимки Николай Недев
20 Ноември 2009, Петък


Димитър Николов и заместникът му по строителството се заканиха, че ще ни съдят за клевета, но списъкът с общински обектите на близките им фирми расте


Автор: Севдалина Пенева

На 13 ноември кметът на Бургас Димитър Николов и заместникът му по строителството Костадин Марков обявиха, че завеждат дело за клевета срещу вестник „Десант“. Повод за заплахите, които услужливо бяха тиражирани в медийното пространство, са две наши публикации, които свързват Марков с фирми, спечелили малки поръчки за строеж и ремонт на детски площадки с въртележки и катерушки, училища, читалища и построяването на нови детски градини. В обръча от фирми се оказа и бившият бодигард на Николов – Ружди Алиосман Хасан, чието лице показахме в предния брой.

Обектът е новата детска градина в кв."Лозово", строен от същия Бошев, но това е само един пример
Два дни преди да изскочи "топ новината", че ще ни съдят, от пресцентъра на общината разпространиха 4-страничен „одитен доклад“, изготвен експресно от самия Костадин Марков, по разпореждане на Николов. В текста, естествено се казва, че нарушения при възлагане на обществените поръчки няма и, че „предоставените данни от приключилата одитна проверка опровергават твърденията в публикацията“. И с това кампанията по „изчистването“ на имиджа приключи. Вместо да дадат пресконференция, както се закани кметът, на която да отговорят двамата на конкретни въпроси, Марков внезапно отлетя за Украйна, а Николов замина спешно за София.

Димитър Николов

Как опитаха да ни подхлъзнат с лъжлив одит
По необясними причини, в т.нар. одит част от имената на фирмите са изписани некоректно, установи нашата проверка след по-задълбочен прочит на текста. Напр. ЕТ „Марина Христова-Готинщайн“ - гр. Шумен, доставила съоръженията за детска площадка, построена от фирма „Дар строй“, се оказа изписана с правописна грешка. Едва ли защото много са бързали да приключат с писането на одита. Истинското име на търговката е Мариана. По същия начин "грешка" е допусната и при консорциум „Озеленяване ВТ“ - на две места този консорциум е изписан по различен начин. Ние не допускаме разбира се, че имената са объркани целенасочено, за да ни вкарат в заблуждение и да се омотаем из търговските регистри в търсене на истинските лица в тях.
Истински смущаващо обаче е категоричното твърдение в одита, че дело на фирма „Дар строй“ (чийто управител е кметският бодигард Хасан, а негов съдружник пък е близкият приятел на Марков – Атанас Бошев) е само една от общо 31 детски площадки, финансирани с бюджетни средства на Община Бургас.
Само ден по-късно, след публичното огласяване на „одита“ и заканите, че отиваме на съд за клевета, в интервю пред телевизия СКАТ зам.-кметът по строителството се поправи, като уточни, че „поръчките, възложени на „Дар строй“ всъщност са две“ - събарянето на джамията в „Меден рудник“ и построяването на нейно място на  детска площадка, както и участието й като подизпълнител на фирма „Среги“ООД при изграждането на новата детска градина в квартал „Лозово“.

Костадин Марков

На 11 ноември екип на вестника се срещна със строителния бос Ружди Хасан в родното му село Каменяк в Руенския Балкан. На въпрос, колко са неговите обекти в град Бургас, той отговори: „Два или три... и повече“. Всъщност, управителят не беше много сигурен дали фирмата му изобщо се занимава със строителна дейност. Пред нас пехливанинът Ружди Хасан твърдеше, че „Дар строй“ е само дистрибутор на уреди за детски площадки и за фитнес на открито.
В одита също така се премълчава дейността на втората свързана фирма - „Олимп строй“, управлявана от Стела Нейчева – годеница на Атанас Бошев (припомняме, че Бошев има обща фирма със съпругата на Костадин Марков – Кремена Загорова – Маркова).


Сред обектите, към чийто ремонт проявява апетит „Олимп строй“ е и театър „Адриана Будевска“




















Този покрив би трябвало да е ремонтиран от „Олимп строй“ съвсем наскоро за едни нищо и никакви 24 000 лева

За година и половина тези две дружества на практика са изпълнили следните обекти на пряко възлагане (поне с такава информация разполагаме, възможно е обектите да са много повече):
    *Ремонт на читалище „Съгласие“ в гр. Българово
    *ремонт в училище „Михаил Лъкатник“ - гр. Бургас
    *построяването на детска площадка в ж.к. „Меден рудник“
    *монтаж на общински паркинг – ограничителни колчета
    *ремонт на зала за възпоменаване към Обреден комплекс – Бургас
    *изграждане на детска площадка до спортна зала „Бойчо Брънзов“
    *детска градина в кв. „Лозово“
    *Ремонт в ОУ „Климент Охридски“ - гр. Бургас
    *боядисване на улични стълбове
    *изграждането на тротоари в няколко съставни селища на Бургас
    *Бягащи пътеки в двора на френската гимназия

Спестената информация в „одита“, грешките с изписването на наименованията в него са и причините, поради които се въздържаме да го публикуваме в целия му обем. Не искаме да ставаме част от манипулацията на бургаската общественост, както сториха няколко информационни сайта, дали гласност на „опровержението“, доверявайки се на съставителите му безрезервно.


Новата детска градина в „Лозово“/първата снимка/ е построена от „Дар строй“ като подизпълнител на строителната „Среги“ ООД, която пък спечелила конкурс за обществена поръчка на Община Бургас. Подобна схема, при която свързаните с Костадин Марков фирми се явяват посредници при разплащането с общински средства, може да се срещне на десетки места в строителната програма на Бургас


Как „Дар строй“ и „Олимп строй“ станаха най-известните фирми в отдел „Строителство“ на Община Бургас
Този въпрос си остава загадка. В пълна мистерия тъне и начинът, по който общината се е добрала до адресите им, за да им изпраща редовно покани за участие в малки поръчки (прескачайки утвърдени и наложени на пазара големи строителни фирми). Поне за „Десант“ мисията по установяване на двете седалища на тези фирми се оказа невъзможна – три от адресите на дружествата, обявени в Търговския регистър, са недействителни.
Освен това, както вече подробно писахме в две поредни публикации - „Голяма хапка от малки поръчки“ и „Бодигард на кмета в детските площадки“, въпросните фирми на свързани лица са регистирани наскоро и нямат никакъв професионален опит зад гърба си.
„Дар строй“ е основана в края на 2007 г. Според финансовия й отчет за този период, оборотът клони към нулата, някакво движение е отбелязано единствено в графата „транспортни средства“ - за общата сума от 10 000 лева! На 22 август 2008 г. едноличният собственик на капитала Ружди Алиосман Хасан прехвърля 60 на сто от дяловете на приятеля на Костадин Марков – Атанас Димчев Бошев. И за отрицателно време оборотът на фирмата скача над 600 000 лева.
Според годишния финансов отчет за миналата година, „Дар строй“, независимо от сериозния паричен поток, инвестира в машини и техника нищожните 15 000 лева. На щат и в момента, според социалните и здравните осигуровки, се водят едва 8 души! От справка на финансовото състояние на фирмата на Ружди Хасан в правния и справочен софтуер „Сиела“ става ясно, че „Дар строй“ никога не е разполагала със строителна техника, нито пък с квалифициран персонал. Както вече обяснихме, няма и офис.
Още по-смущаваща е историята на „Олимп строй“, която е регистрирана през 2008 г. и е приключила счетоводно годината с нулев баланс. Изведнъж, в началото на т.г., фирмата на Стела Нейчева започва да ремонтира покриви на общински сгради наред и да се явява като подизпълнител на сериозни строителни дружества като общинската БКС, „Трейс“, „Път 2004“, които всъщност печелят общинските поръчки.  
Дело на „Олимп строй“ например е ремонтът на ритуалния дом в Гробищния парк в Бургас. От счетоводния баланс на „Дар строй“ за 2008 г. пък разбираме, че „към датата на изготвяне на годишния финансов отчет има незавършени договори за строителство, както следва:
-Обект „Тротоари община Бургас“ - 62 000 лева
-Обект „Училище В.Априлов“ - 3 000 лева“.
Информацията, с която „Десант“ разполага, в голямата си част е общодостъпна за всеки, който се интересува от фактите – справка в регистрите Дакси, Апис и Сиела. Затова буди недоумение опитът на Община Бургас да прикрие част от тях, както и желанието на Димитър Николов и Костадин Марков да се разправят с нас чрез съда.
Остават открити въпросите – след като тези две малки и никому неизвестни фирми не разполагат с техника и опит, защо общината е подписвала договори с тях, ако действително не става дума за конфликт на интереси и, ако „Дар строй“ и „Олимп строй“ действително не са на подставени лица?  
Ако тези фирми не са извършвали строително ремотните дейности, за които са подписвали договори като подизпълнители на БКС, Трейс и т.н, кой тогава е вършил тяхната работа и не са ли в крайна сметка това пак същите фирми, спечелили съответната поръчка (БКС, Трейс...). И каква е в такъв случай ролята на подизпълнителите – на разпределители на средства за разплащане?
Защо в изпълнението на всяка поръчка „Дар строй“ и „Олимп строй“ са завишавали цените с 15 процента, дори и в случаите, когато се явяват подизпълнители и ако това не е схема за елегантно източване на общински средства, как би могло да се обясни?
Надяваме се кметът Николов и заместникът му Марков да отговорят на тези въпроси, защото ние няма да спрем да питаме, независимо от заплахите за съд.


В категории: Разследвания

6
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
6
Kolev
23.11.2009 18:50:43
0
0
Е поне тази фирма Елтър работи и си личи че правят нещо хората.Живея в бл.68 в к-с Лазур и лампите ни не светиха от 5-6 години ,просто не мога да повярвам че ги оправиха ,а и града посветна.За тези Джи ви ай незнам,май са кокошкари а БКС без коментар-работил съм там.
5
21.11.2009 17:12:58
0
0
Искам да питам разследващите журналисти защо не сезират прокуратурата? Докога ще гледаме отстрани как ни ограбват тези, които сме избрали да ни пазят парите!
4
keptan
20.11.2009 19:22:25
0
0
Спокойно, като не е проявил апетит към хотела в Малко Търново, пак е добре.
Щото, ако се разровят разследващите журналисти от този супер вестник в тази пък история, какво ли могат да открият. Ако им стиска, разбира се.
3
20.11.2009 16:11:47
0
0
Най-малкото за участие в обществена поръчка е:
1.Да си в строителния регистър.
2.Да си регистриран по ISO.
3.За под изпълнител също трябва да участваш в процедурата иначе на база на какво ще се ивърши плащане.
При една истинска проверка всички ще лъснат като..................
Прозрачноста в общината ще дойде едва когато тези които са в момента там си отидат.Но докога хората ще стоят и ще ги траят???
2
Запознат
20.11.2009 16:00:24
0
0
Как БКС въобще ще се явява на търгове по ЗОП при положение че не фигурира в строителния регистър,камо ли да печели подобни поръчки.Откъде се взеха в Бургас
фирми като"Елтър"гр.Ямбол,"Джи ви ай" и др.Проверете как световно неизвестни фирми се настаниха като постояно "печеливши" на търгове уж прозрачни,и на какви цени работят и реално какво са свършили.
1
20.11.2009 13:52:08
0
0
Не вестника,а кмета е май за съд! Хората да знаят,че ако има откраднати пари,то това са нашите пари.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки