Извънгабаритен лобизъм


Извънгабаритен лобизъм
Преминаването на такива камиони по бул.“Ив.Вазов“, надлез „Вл.Павлов“ и ул. „Крайезерна“ съсипаха инфраструктурата - Снимка автора
30 Ноември 2009, Понеделник


Бургас не може да е като Варна, където се обслужват тесни интереси, твърдят „Независимите“
Цената за превоз на извънгабаритен товар на територията на Община Бургас бе обект на обсъждане на последното заседание на Общинския съвет.


Автор: Тихомир Смоленов

В своя докладна кметът Димитър Николов настояваше за значително намаляване на таксите, аргументирайки се с финансовата криза и с конкуренцията от страна на варненския порт. Оказва се, че разрешението за  превоз на извънгабаритен товар струва значително по-малко в северния град, отколкото в Бургас. За сравнение, във Варна превозващите плащат между 40 и 75 лева на курс, докато в Бургас таксите са между хиляда и десет хиляди лева. Цифри, които наистина звучат смущаващо. В София цената е в златната среда - от порядъка на няколкостотин до няколко хиляди лева, като там разрешителният режим е по-сложен – съблюдава се не само натоварването по осите на товарните автомобили, но и размерите на товара.
По време на обсъждането на проблема в Общинския съвет кметът Николов не присъстваше, а бе упълномощил своя заместник по финансите Красимир Стойчев да изложи аргументите за намалянето на таксите. От администрацията настояват за тройно понижаване на цената на разрешенията, като предлагат да се плаща между 300 и 3000 лева според натоварването върху осите на товарните автомобили.

Зам.-кметът по финансите Красимир Стойчев лобира за намаляване на таксите за превоз на извънгабаритни товари, но не успя да убеди бургаските общински съветници


Зам.-кметът Стойчев обяви, че се очаква конкретен кораб с едрогабаритен товар, който в момента бил в Средиземно море и ако „не му мине котка път“, трябвало да пристигне скоро в Бургас. Впоследствие стана ясно, че корабът е на транспортния гигант „Willy Betz” (Вили Бец) и пренася ветрогенератори. Това накара общински съветници директно да обвинят ГЕРБ и администрацията на кмета в лобизъм и вземане на пари под масата и припомниха, че таксите за извънгабаритни товари са вдигнати заради разбитата пътна инфраструктура.
Групата „Независими“ също се обяви твърдо против намаляването на таксите. Нейният председател Валентин Касабов нарече докладната „абсурдна“, тъй като ниските тарифи щели да доведат до неколкократно увеличаване на извънгабаритните превози по бургаските улици и, съответно, до унищожаване на инфраструктурата на града. Та нали надлез „Владимир Павлов” беше повреден именно заради това, обясни той в кулоарите на общинския съвет. Ниските такси във Варна не са пример, от който можем да се поучим. Това е град известен със защитата на лобистки интереси, допълни Касабов, като даде пример с бетонирането на Морската градина във втория по големина град на България. Пристанище Бургас е държавно предприятие, в което работят 1000-2000 човека. Не може останалите стотици хиляди бургазлии да плащат за разрушените пътища, само и само да има повече работа за пристанището, каза още Касабов, добавяйки, че портът трябва да стане общинска собственост, за да може подобни проблеми да се решават комплексно.
В крайна сметка докладната беше отхвърлена и настоящите такси останаха непроменени. Това стана и благодарение на двама от съветниците на ГЕРБ – Семир Абумелих, който гласува „против“, както и Евгения Попеску, гласувала „въздържал се“. Абумелих обясни отрицателния си вот с неясната аргументация на докладната, от която не ставало ясно защо всъщност трябва да се свалят таксите – нямало сравнителна таблица с таксите в другите общини, не било взето предвид и състоянието на пътната инфраструктура, която се поврежда значително при подобни превози. Това, че сме 14 съветници на ГЕРБ, не означава, че имате 14 твърди гласа, заяви от трибуната той.
Няколко пъти търсихме за мнение новия началник на пристанището Руслан Петков, който е изпратил писмо до Общината с настояване за сваляне на цените на въпросните разрешителни, но той все се оказваше извън офиса. Оставихме телефон за връзка на секретарката му, но обратно обаждане така и не получихме. Явно Петков не желае да разговаря с журналисти.
Практиката за качване на докладните на сайта на Общинския съвет се оказа, че, случайно или не, не важи за това конкретно предложение на кмета Николов. Темата обаче остава открита, тъй като от администрацията се заканиха, че отново ще внесат предложението на следващата сесия на Общинския съвет.


В категории: Общини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки