Това беше представено на общинските съветници като примерен проект за спирка; от него не се виждат електронни GPS-табели
02 Февруари 2010, Вторник
Няколко месеца след като бе отхвърлена от ОбС-Бургас, концесията за автобусните стоянкщи този път мина, но съмненията останаха От 2008 г. кметът на Бургас Димитър Николов се опитва да прокара идеята за концесия на спирките от градския транспорт. След дълги проучвания, в средата на 2009 г. бе направен първи опит предложението му да мине през Общинския съвет. Тогава обаче бяха констатирани редица нередности по проектодоговорите.
Автор: Тихомир Смоленов
На първо място стоеше проблемът с павилионите около спирките, част от които трябваше да преустановят дейността си, тъй като влизаха в тротоарното пространство, което щеше да се стопанисва от концесионера. Втори сериозен въпрос, който бе поставен от общинските съветници, беше във връзка с условията за кандидатстване на фирмите. Според проектодоговорите концесиите бяха разделени на две – единият концесионер трябваше да поддържа спирките от едната страна на пътя, а другият – от другата страна. Така, близо двестата спирки се разделяха в две зони от по сто спирки.
Как го нагласиха за точно определени хора Това автоматично ограничаваше кандидатите за концесия, тъй като инвестицията за изграждане и поддръжка на сто спирки е предизвикателство, което могат да си позволят само големи търговски дружества. Най-скандалното условие беше, за концесията да могат да кандидатстват само фирми, занимаващи се с рекламна дейност, което автоматично водеше до две-три възможни имена за цяла България, като най-спрягано беше това на рекламния олигарх Красимир Гергов. Гергов вече има богат опит в тази дейност. Преди няколко години излязоха данни, че още през 1997 г. Софийска община му отдала тайно 101 спирки на концесия Справка показва, че от това той е печелил луди пари. Спирките, които Гергов стопанисвал, естествено били на най-апетитните места в центъра и големите комплекси. Бизнесменът плащал на общината по 16 долара месечно за спирка, като в същото време предлагал рекламната площ за по 105 евро за 14 дни.
Миналия месец бургаският кмет направи втори опит
за прокарване на идеята за концесия на спирките. От администрацията на градоначалника твърдяха, че недостатъците вече са отстранени, но общинските съветници отново върнаха докладната на кмета за доразглеждане. Този път забележките бяха по-дребни – липса на скица за примерния вид на новите спирки, непосочени изисквания за екологична безопасност, липса на съгласовка с някои от държавните институции. Най-съществената промяна се състоеше в това, че отпадна скандалното изискване концесионерът да се занимава с рекламна дейност. На теория всяко едно търговско дружество вече можеше да участва в конкурсите.
След като забележките бяха отстранени, при третия кметски опит, на последната сесия на Общинския съвет предложението за концесия мина с гласовете на ГЕРБ, БСП, ДПС и новия състав на „Атака”, така че процедурата по избор на концесионери вече е в своето развитие.
Остават обаче някои въпросителни. Спирките, които ще бъдат отдадени на концесия, са общо 174. Т.е. сега те са с около 30 по-малко в сравнение с това, което предвиждаше старият вариант, отхвърлен миналата година, тъй като отпаднаха съставните селища. 174-те спирки пак са разделени в две зони – т.е. ще имаме пак два концесионни договора, като всеки концесионер ще поеме по около 85 спирки. След като отпадна ограничението фирмите-кандидатки да се занимават с рекламен бизнес, кръгът на потенциалните участници в търговете, поне привидно, значително се увеличи. Съмненията обаче останаха. Концесионерите ще имат право да печелят само от реклама,
те няма да могат да развиват друга дейност около спирките. Според финансовите разчети на общинската администрация концесионерът ще възвърне инвестицията си едва на дванайсетата година, при положение, че срокът на концесията е 15 години. Ако разчетът е верен, изниква въпросът колко фирми биха си позволили подобна нерентабилна инвестиция с евентуална печалба в далечното бъдеще. Естествено, това могат да бъдат само акулите в рекламния бранш. Още повече, че едно търговско дружество може да кандидатства и да спечели едновременно и двете концесии – тук ограничение няма. Това също е предимство за по-големите играчи, които биха могли да предложат по-изгодни условия, заради т. нар. икономия от мащаба, който само те могат да си позволят.
Преди броени дни собственици на временни обекти изразиха тревогата си от предстоящата концесия. Председателят на „Съюза за защита на дребния и средния бизнес” Николай Димитров изказа отново опасенията си, че концесионерите ще поискат премахване на павилионите, намиращи се до спирките.
Въпреки неяснотите около концесията, докладната на кмета, както стана ясно, бе подкрепена от почти всички групи в Бургаския общински съвет. Изключение прави групата на „Независимите”, според които концесията сама по себе си е неубедително решение на проблема с поддръжката на автобусните спирки. Според Валери Симеонов Община Бургас ще бъде ощетена, тъй като търгът започва при цена на годишната концесионна такса от 20 хиляди лева, която едва ли ще бъде наддадена с много, ако изобщо има наддаване. Симеонов дори направи аналогия с петролопровода „Бургас-Александруполис”, при който държавата рискува екологията на бургаския залив срещу едва 30 млн. долара годишно. Според Валери Симеонов,
ако общината продължи да стопанисва спирките, тя може да печели много повече, осигурявайки при това и работни места.
Според Валентин Касабов - друг съветник от „Независимите”, отдаването на спирките на концесия може да се сравни с лечението на главоболие чрез обезглавяване с меч. Той изрази съмнение, че вероятно става въпрос за изпълнение на ангажимент към фирма, близка до ГЕРБ. От проектодоговора за концесията не ставало ясно и дали концесионерът ще има ангажимент по изграждане на указателни табели за маршрутите на градския транспорт и на GPS-система за движението на автобусите - изисквания на европейската програма “Jaspers”, по която Община Бургас очаква финансиране.
Според „Независимите” гаранцията за екологичен риск в размер на 5000 лева е символична. В условията липсвали и изисквания за специално оборудване за инвалидите.
Реално погледнато, концесията, която общинарите отхвърлиха преди няколко месеца, не се различава съществено от това, което те приеха на сесията миналия четвъртък. Отказът на кмета от поддръжка на спирките може да се тълкува като признание за неспособност или нежелание за справяне с проблема. А съмненията, че концесионната процедура се прави просто, за да се захрани поредният обръч от фирми, близки до новата власт, продължават да витаят с пълна сила.
вероятно на концесионера ще му отпуснат европеиски пари за тези ремонти по някоя програма за да се нагуши яко.А и за 15 години все ще се предоговори някак си да нахака по 2-3 павилиона на спирка под наем построени с евро пари.Така че само от реклами няма да е!
1
ГНевен
02.02.2010 15:45:35
0
0
Отново бургаската управа показва, че мащабните проекти не са й по силите (или по желанието !). Само името Гергов, което в България е синоним на мошеник и крадец, но със стабилни устои във всяко правителство е достатъчно да сме сигурни, че и в случая става въпрос за голяма далавера. Много интересно решение - спирките от едната страна да са на един концесионер, а от другата страна - на друг! Значи ли това, че те ще се различават по конструкцията си? Ако е така, това наистина ще е уникална глупост. A propo:какво стана с програмата Джаспърс - нали там имаше препоръки и как да изглеждат спирките, дори трябваше да имат електронно информационно табло? Или отново някой хитър тенекиджия ще изработи със свой дизайн нещо, което ще трае от ден до пладне![puke]