Държавата обръща гръб на Летище Г.Оряховица


Държавата обръща гръб на Летище Г.Оряховица
Летище Горна Оряховица
05 Април 2010, Понеделник


То пак се размина с концесията, но не и голата поляна в Русе, набедена за аеропорт
Изказването на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков, че ще се прави бързо концесиониране на летищата в Пловдив, Стара Загора и Русе и на част от аерогарата в София, разбуни духовете в  Горна Оряховица. Местните политици и бизнесът останаха изненадани, че международното Летище  ­ Горна Оряховица не е в този списък. „Имаме всички сертификати и лицензи, както и международен статут, така че нямам обяснение защо няма интерес към нас“ - коментира изпълнителния директор на летището Петър Петров.


Автор: Здравка Маслянкова

При последните три правителства концесията на аеропорта беше спирана няколко пъти, но още преди четири месеца транспортният министър заяви, че процедурата за концесионирането на Летище ­ Г. Оряховица вече е задвижена, като инвестицията за обновяването на аеропорта бе планирана в размер на 1,8 млн. евро.  Преди него, в края на миналата година заместникът му също се закле, че летището е от приоритетно обявените за концесия и ще бъде направено всичко възможно да се привлече инвеститорски интерес.
На наше запитване в Министерството на транспорта защо се бави концесията на горнооряховското летище, от пресцентъра на институцията заявиха да изчакаме 1 април, когато официално ще бъде обявена стратегията на МТИТС за концесиите във въздушния, железопътния и водния транспорт.
„През годините търсихме различни варианти на лобизъм, за да се задвижат нещата – споделя Пламен Гочев, председател на Съвета на директорите на Летище ­ Горна Оряховица. - Каквото се искаше от нас, го направихме. Не е в нашите прерогативи вече да инициираме и контролираме процеса по концесионирането на летището. В последните 8-9 години Летище ­ Горна Оряховица винаги е приключвало с положителен финансов резултат“.
„Наслушах се на празни приказки“ – вдига ръце инж. Йордан Михтиев, кмет на Община Горна Оряховица и се тревожи, че ако аерогарата бъде оставена в това положение, това ще влоши още повече икономическото развитие в региона, в който и без това в кризата бизнесът едва крета.
На летището разчитат и от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Нейният председател Благой Рагин изтъква, че точно на него възлагат надежди, за да направят Велико Търново балканска столица и център на туризма. Старопрестолният град е единствената туристическа дестинация на Балканите и вероятно в Европа, която приключи м. г. с ръст. Сега просто й трябва едно рамо, за да затвърди позициите в тази насока. „Отлагането на концесията е самоубийство за туризма“ - категоричен е Рагин.
С това е съгласен и Светослав Петров, инвеститорът на “Търговско-логистичен комплекс Горна Оряховица”, и добавя: “И бизнесът ще дръпне назад”. Той се изненадва защо след като е много по-добро от останалите летища, които се вадят на тезгяха, на концесионерите се предлага голата поляна в Русе, набедена за летище, вместо горнооряховския аеропорт, на който и сега без проблем може да кацат самолети “Боинг”, а се използва само за учебни полети.


В категории: Общини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки