Рекламните приятели на бургаския кмет


Рекламните приятели на бургаския кмет
Платнета рекламна торбичка от кампанията «Бъди приятел на Бургас», поверена на любимата фирма „АМКО“
14 Април 2010, Сряда


И в борбата с найлоновите торбички бе пробутана обществена поръчка на една от  близките фирми, ангажирани с имиджа на морската община
Няма кътче от България, което да не е декорирано от пъстроцветните найлонови торбички, разнасяни от вятъра. С тях са окичени храсти и дървета, пръснати са като абстрактни цветни петна по поляните, конкурират шамандурите в морето, мотаят се в краката ни по тротоарите... Но това не е само родна картинка. Целият свят е завладян от «полиетиленова епоха».


Автор: Диана Славчева

Оказва се дори, че холивудската представа за това, че  американците пренасят покупките си, прегърнали огромни хартиени торби, е също толкова далеч от истината, колкото са и манекенските фигури на актрисите от реалните габарити на обикновените американки.
Истината е, че 90 % от всички пликчета, използвани в магазините на САЩ, са найлонови. В Европа те заемат дял от 80 %. Предполага се, че общо по света годишно се завъртат в оборот между 500 милиарда до 1 трилион от тези артикули – т.е. средно по 1 милион на минута. За България данните са по-конкретни – според Министерството на околната среда и водите у нас за една година се купуват... три милиарда и двеста милиона найлонови торбички, най-вече такива, носещи нелепото име – тип «потник»! В зависимост от различни фактори, този продукт с име на бельо се разгражда между 100 и 400 години и не само, че ще ни надживее, но с годините в природата ни са се натрупали сигурно десетки милиарда такива пазарски торби.
Свидетели сме обаче на световна вълна от решителност, която цели преминаването към по-екологични опаковки и чанти за пазаруване и захвърлянето на спомена за полиетиленовите торбички на бунището на историята. Стъпки в тази насока бяха предприети и в редица български общини. В някои от големите вериги супермаркети вече се предлагат екоторби за многократна употреба или пликчета от дегрален – материал, който се разгражда само за 2 години. В края на мандата си предишното правителство обеща лично чрез министър Джевдет Чакъров, че ще изготви план за намаляване употребата на найлоновите торбички, но такъв и до днес не е известен. В Оперативна програма „Околна среда” за периода 2007 – 2013 г. няма и дума за това.
Но пък за сметка на това откриваме в сайта на община Бургас „План за действие за поетапно ограничаване и забрана до края на 2009 г. употребата на торби и пликове от неразградими полимерни материали». Целта на тази програма е от 1 януари 2010 г. «жителите на Бургас да пазаруват в торби и пликове от бързо разграждащи се материали». Това стана в резултат от решение на Общинския съвет от началото на 2008 г., взето по докладна записка на групата общински съветници, водени от Валери Симеонов.
Както е редно, набелязани са редица мерки и действия за изпълнението на този амбициозен план. Четвърта точка в него предвижда «Провеждане на допитване до гражданите на Бургас за необходимостта от използване във всички търговски обекти на торби и пликове, произведени от плат, дегрален или друг бързо разграждащ се материал», със срок на изпълнение 31 март 2009 г. В Годишния си отчет за изпълнение на програмата на общината за 2009 г. кметът Димитър Николов от ГЕРБ съобщи, че «На сайта на Община Бургас се провежда анкета сред бургазлии за необходимостта от използване на торби и пликове, произведени от екологични, бързо разграждащи се материали”. Тази анкета и до ден днешен – вече една година след крайния срок, заложен в плана за действие, е активна в общинарския сайт. Към момента в нея са гласували 2833 души, което прави по-малко от 1 % от бургаските граждани. Очевидно от Общината са решили да минат тънко с проучването, без да харчат пари за представителна анкета. Но пък щедро са отпуснали пари за 1000 рекламни торби от плат, 1000 плаката и 5 000 стикера, рекламиращи кампанията под мотото „Бъди приятел на Бургас”, стартирала на 1 октомври 2009 г. и насочена основно към гражданите – „потребители на торби и пликове”.
В отчета на кмета е споменато, че за изработването на информационните материали е проведена процедура през август 2009 г. В архива на сайта на Община Бургас обаче не открихме никъде обява за такава процедура. След направеното от нас допитване до общината ни бе отговорено, че: „Изборът за изпълнител на рекламната кампания се проведе чрез обществена поръчка на основание  рамковото споразумение  между Община Бургас и потенциални изпълнители”. По-нататък от отговора става ясно, че са били изпратени покани за представяне на оферти само до три фирми по горецитираното Рамково споразумение. И тук става забавно! Въпросните три фирми са „АМКО” ЕООД,  „Комплекс” ООД и СД „НК Софтуер Николов, Караиванов и сие”. От тях само „АМКО” е рекламна агенция. „Комплекс“ООД е за доставка на компютри и офис техника. СД“НК Софтуер...“ е софтуерна и се занимава с  изработване на уебсайтове. Последната е разработила настоящия сайт на Община Бургас, на кандидат-кмета от ГЕРБ Димитър Николов., както и на провалилата се кандидат-еврокомисарка от ГЕРБ Румяна Желева.
Естествено за изпълнител на поръчката за изработването на плакати, стикери, пано и рекламни торбички за кампанията „Бъди приятел на Бургас” е избрана „АМКО” ЕООД – единствената от трите, която се занимава с рекламна дейност. Очевидно е, че въпросната процедура за възлагане на уж обществена поръчка, априори е направена в полза на „АМКО“, жалват се от конкурентните фирми и припомнят, че с такъв маниер работеше бившият червен кмет Йоан Костадинов. Той пък си имаше за любима рекламната агенция „Апел“ и не допускаше друг да се облажи с общинска поръчка.
„Сега кметът Димитър Николов е бетонирал статуквото на АМКО да получава възлагането на всички рекламни обществени поръчки, защото въпросното Рамково споразумение касае всички други поръчки с предмет: „Изработка и доставка на рекламни материали на събитията, част от Културната програма на Община Бургас, дейността на Общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти”, представителни материали на Община Бургас, дейности по направление „Евроинтеграция и екология, Коледно-новогодишни и великденски празници и всички други събития и кампании по инициатива на Общината”, твърдят от другите агенции, изпитващи остра нужда от недостиг на приходи в кризата. На практика АМКО се е превърнала в една неформална общинска рекламна агенция. Интересно е да разберем по какви критерии е избрана именно тази фирма сред десетките други компании в града, които се занимават с рекламна дейност и защо общината избягва откритите процедури за възлагане на подобни рекламни поръчки.
Иначе усилията по преустановяване употребата на полиетиленовите торбички донякъде дават резултат. Поне в по-големите вериги магазини и хипермаркети, стоките вече се предлагат на клиентите в торбички от бързоразграждащия се дегрален. Но въпреки че те, изхвърлени на бунището или по поляните, ще бъдат асимилирани само за година – две, това някак си не е успокояващо. Защото крайпътните храсти и дървета ще продължат да развяват найлоновите „знамена на боклука”. А един истински европеец никога не би си позволил това.

Текст под снимка 1: Една от трите фирми, поканени за обществената поръчка с предрешен резултат, е разработила сайта на Община Бургас  и партийните сайтове на бургаския кмет Димитър Николов и ексминистърката Румяна Желева


Снимка 1

В категории: Общини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки