Параграф 22 на Пети километър


Параграф 22 на Пети километър
Йорданка Мерсинкова показва къде е шахтата на централния водомер на Пети километър. Живущите в блок 15 (който се вижда в далечината) заплащат загубите по трасето от водомера до техния блок - Снимка Николай Недев
25 Април 2010, Неделя


Жителите в бургаското селище сами плащат водата от загубите по главния водоснабдителен тръбопровод
Ничия земя вкара в параграф 22 жителите на град Бургас, живущи на Пети километър. От няколко месеца 50 семейства и няколко фирми плащат допълнително заради течове по главния тръбопровод за водоснабдяване на тяхното „селищно образувание“. Въпреки че всеки собственик разполага със собствен водомер, както и всеки от входовете в блок 15, хората там парадоксално трябва да плащат и за загубите на вода по трасето до техния блок.


Автор: Лъчезар Лисицов

На близо километър от тяхната жилищна кооперация се намира централен водомер. От ВиК пресмятат разликата между показанията на централния водомер и сбора от показанията на водомерите на трите входа. Ако има разлика, тя се разпределя между живеещите в блока. И докато до скоро съществени загуби по трасето не е имало, то от няколко месеца насам централният уред отчита средно със стотина кубика повече от разхода, който правят семействата в селището.
Това означава, че или главният тръбопровод се е спукал, или някой се е прикачил незаконно към него, точейки безплатно вода. Недоумението на живеещите в блок 15 идва от факта, че ВиК отказват да ремонтират съоръжението, като на всичко отгоре им начисляват и загубите от теча.
Вече десет години пенсионерката Йорданка Мерсинкова обикаля институциите в търсене на помощ за генерално разрешаване на проблема. ВиК-Бургас се уповавали на нормативни актове, съгласно които селищните образувания трябвало да се разглеждат като един обект, независимо колко жилищни сгради има в тях и дали живеещите са си открили индивидуални партиди.
Самият водопровод към селището е прекаран в началото на 80-те години на миналия век за захранване на тогавашния Аграрно-промишлен комплекс (АПК). По-късно ликвидационна комисия разпределя собствеността в района на Пети километър, но ВиК-инфраструктурата и земята около нея останали с неясен статут, тъй като държавата пак не си е свършила работата, както трябва.
Зам.-председателят на комисията по териториално и селищно устройство към Бургаския общински съвет Владимир Павлов, който е и специалист по ВиК, обясни, че на първо време трябва да се изясни чия е собствеността на инфраструктурата. Това се очаква да стане този петък – 23 април, на специална работна среща в Областна управа. Оттам нататък трябвало да започне процедура за издаване на акт 16 за уличното трасе и ВиК-тръбопровода. Работата е много е съмнителна, ако жилищните сгради на Пети километър в момента притежават акт 16, защото такъв не може да бъде издаден при незаконна инфраструктура, обяснява Павлов. Според него  водоснабдяването, изградено след централния водомер по посока селището, е незаконно. За създалата се ситуация са виновни и ВиК, и Община Бургас, но най-много Областна управа, защото толкова години мълчат и явно не искат казусът да бъде разрешен, казва Павлов.
Предполага се, че навремето при ликвидацията земята и инфраструктурата са разпарчетосани и раздадени на „наши хора“. Вероятно по пътя на тръбопровода парцелите са разпределени в шахматен порядък – държавно-частно-държавно-частно, което още повече ще затрудни решаването на проблема с издаването на акт 16 за въпросната водоснабдителна тръба. А докато такъв акт липсва, ВиК ще продължава „да играе пас“ за течовете по трасето, които все повече ще нарастват, а сметката ще плащат живущите в блок 15 на странното селищно образувание в покрайнините на Бургас, наречено Пети километър.


В категории: Общини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки