Къде е кметът на Котел?


Къде е кметът на Котел?
Това е една от малкото снимки, правени някога на Христо Киров. Кметът рядко попада в кадър, защото липсва дори и от празничните прояви на града. До него е заместничката му Адамова, а вляво от нея е втората заместник - кметица Русева - Снимки Николай Недев
26 Април 2010, Понеделник


Всички казват, че го има, но никой не е виждал Христо-Хюсеин – човекът на ДПС, който от дистанция се разпорежда в люлката на българското Възраждане
Наричат го твърдина на българския дух и люлка на Възраждането. Това е Котел, взел името на извор с лековита вода. Град с драматично начало, създаден през ХIV век и заселен от жители на разрушените от турските поробители околни крепости. Родно място на велики българи, оставили светла диря в националната ни история - Софроний Врачански, Неофит Бозвели, Гаврил Кръстевич, Алеко Богориди, Стефан Богориди, Петър Берон, Георги Сава Раковски.


Автор: Севдалина Пенева

Днес градът на възрожденците е подчинен на ДПС. Управлява го странна птица с българското име Христо Киров, но известен повече с рожденото си Хюсеин. На изборите за местна власт през 2007 година той седна в кметския стол, избран с гласовете на циганите от Градец и родното му село Тича и подпомогнат от няколко стотици изборни туристи, дошли специално за деня на вота от съседна Турция.
Всъщност, оттогава Киров почти не се е мяркал в Котел. Депесарският избраник дърпа конците в обществените дела трета година от дистанция, защото е зает с далеч по-интересни и полезни за него занимания. Като личния му бизнес например.
И за да не бие на очи празният му кабинет, хитрият кмет сам се е митологизирал. Всички се кълнат, че го има, но никой не го е виждал. По дирите на кмета тръгна и екип на ДЕСАНТ, след серия сигнали от наши читатели, че Котел е превърнат в разграден двор, оставен в ръцете на две млади жени, без административен опит. Но и ние нямахме щастието да го зърнем.
„Господин Киров е тук, но в момента има много работа и важни срещи. Ако искате да говорите с него, първо си запишете час за някой друг ден и тогава елате“, посъветва ни кметската охрана в ранния следобед на 19 април. След което ни предупреди, че журналистите не били особено желани в сградата на общината. Поискахме да се „запишем“ на място, но и това ни беше отказано. Поканите се договаряли само по телефона, чийто номер пък не поискаха да ни дадат. И докато ние наивно се опитвахме да омилостивим гарда и секретарката Рени, гражданите на Котел чинно си изчакваха реда пред вратата с надпис „Кмет и Заместник кмет“ и директно влизаха при зам. кметицата Детелина Адамова, без даже да питат за Киров (кабинетите на двамата делят общо предверие с един вход и една секретарка).
„Кой ви излъга, че е вътре, той и днес не е идвал на работа. Само ви разиграват театър. Ако имате късмет, можете да го откриете в неговата бензиностанция „Демет“ в Тича или в едноименната му фабрика за паркет в същото село“, подсказаха ни местни хора.
В Тича намерихме само личния автомобил на Хюсеин Киров – черно БМВ, паркирано пред дома му. Той самият вече се беше покрил, явно предупреден от подчинените си в общината, че го търсим.

Кой е Хюсеин Киров?

Името на кмета на Котел нашумя през август миналата година, когато областният управител на Сливен Марин Кавръков поиска среща с него чрез медиите. Причината – и губернаторът като нас правил безуспешни опити да осъществи връзка с липсващия Киров, за да разговарят по същите проблеми, по които го издирвахме и ние – разкопаните улици, хаосът в общината, липсата на организация в дейността на кметството, жалбите на хората, че градоначалникът им кръшка от работата, за която е избран.
Специалното прессъобщение на областната администрация е с дата 24 август 2009 г. От следващия ден е отговорът на Хюсеин, също публикуван в сливенски информационен сайт: “Днес, 25 август 2009г., преди обяд, кметът на община Котел Христо Киров телефонира от гр. Нимбург, Германия, на областния управител Марин Кавръков. Г-н Киров лично поздрави Марин Кавръков с назначаването му за областен управител на област Сливен, като му докладва, че се намира в платен годишен отпуск, който прекарва в Германия. Там Христо Киров е заедно с 19-годишната си дъщеря Медиха Кирова“. Арогантната изцепка явно е останала без последствия, защото бизнесменът кмет и сега продължава да заобикаля сградата на общината.
Дружеството му „Демет паркет“ ООД (от което той никога не е излизал – справка актуалното състояние на фирмата, издадено от съда през 2008 година) пък е включена в Черния списък на виновниците за унищожаване на българската природа. В него е посочено, че управителят и собственик на турската фирма за производство на паркет в Тича е отговорен за изсичането на огромни по площ девствени букови и дъбови гори в Котленска планина.
Как така Киров участва в управлението на две търговски дружества по време на мандата си и защо прокуратурата в Сливен не го е погнала за явния конфликт на интереси, не е ясно. Котленският кмет обаче сам обичал да се хвали, че затоплил отношенията си с местните структури на ГЕРБ и Атака веднага след парламентарните избори миналата година. А новите му политически приятели обещали да го пазят. Доскоро в списъка на приятелите бил и кметът на Сливен Йордан Лечков, който покрай Киров се е сдобил със 7 декара гори в уникалната местност „Караджейката“ между селата Ичера и Градец. Пламен Мерджанов от Атака пък, който бе опонент на Киров на местните избори, сега е назначен лично от кмета за директор на котленския музей.

Текст под снимките:
Снимка 1: Секретарката Рени изпадна в истерия, че питаме за шефа й. За да е сигурна, че няма да влезем в празния му кабинет, тя се разпореди охраната да ни изведе със сила от сградата на общината
Снимка 2: И тази бензиностанция в село Тича е на котленския кмет. В нея той приемал официалните си гости, когато идвали на посещение на общината
Снимка 3: Някъде около едноимения хан в местността „Караджейката“ се намират и горите на Лечков
Снимка 4: Цехът на паркет е непристъпен като военен обект. По документи негов управител е Христо Киров, който съвместява бизнеса с кметската си работа
Снимка 5: Аткуалното състояние на „Демет паркет“ ООД, от което е виден статута на Киров във фирмата



Снимка 1 Снимка 2 Снимка 3 Снимка 4 Снимка 5

В категории: Общини

6
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
6
hyuseyin
06.10.2011 14:56:34
0
0
emi taka e koyto go moje moje a
5
аз
29.04.2010 03:49:45
0
0
Гледах ПАРАЛАКС снощи и страшно учуден останах от безхаберието на КОТЛЕНЦИ как може толкова заспала безотговорност да е събрана в този хубав град.ВЗЕМЕТЕ СЕ В РЪЦЕ БЕ ХОРА
4
Трайчо
28.04.2010 11:12:27
0
0
Бойчо,пиле,проблемът не е колко дни в седмицата работи кмета,а къде ходи в работно време.Но това аз му викам конфликт на интереси-хем си въртиш общината като кмет,хем частната си фирма като бос.Но това е работа за прокуратурата,не за простата ти главица.
3
27.04.2010 20:06:55
0
0
[devil]
2
boi4o
27.04.2010 19:35:01
0
0
Абе хора що за заглавие е това къде бил кмета на Котел?. Какво сте тръгнали да се ровите и да се интересувате ходил ли бил на работа кмета или не.
Я оставете да си върши работата човека. Какво сте тръгнали да се ровите дето не ви е работа ама хич даже.....
Я се поинтересувайте за предишното осемгодишно управление на тогавашния кмет Дедов какви ги свърши той а???
Как само се облажи човека за това време.
1
27.04.2010 10:53:39
0
0
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки