Пощальонът идва за последен път


Пощальонът идва за последен път
В Райковци пощата е в сградата на кметството - снимки авторката
19 Май 2010, Сряда


„Български пощи“ наказа 6 села край Велико Търново, затваря им станциите. Старците ще тичат за пенсии вече в областния град
 За да замажат загубите от милионите, похарчени за тежкарски джипове и безсмислени, но многократно надписани суми за ремонти, сега “Български пощи” решиха да затворят пощенските станции по селата. Мотивът - били губещи, заради намалелия обем от пощенски пратки.
Това решение хвърли в смут шест села и десетки махали към тях в община Велико Търново. На общоселски събрания хората скочиха срещу “реформата”. Кой ще ни разнася пенсиите? Къде да си платим тока и водата?


Автор: Здравка Христова

Тези въпроси не спират да си задават старците в Райковци, Войнежа, Въглевци, Пушево и Шемшево.
По предложение на Териториалното поделение на “Български пощи” във В. Търново, в тези населени места сега щяла да се разкрива нова длъжност - „пощонаемател“ (каквото и да значи това). Той щял да работи цели 5 дни в месеца и само в този срок – да извършва абонаментът за вестници, изплащане на пенсиите и събиране на сметките за ток, вода и телефон. Чудо, каквото никой в наказаните села не иска да приеме.
Кметският наместник на Пушево Юлия Костадинова е работила в пощите 22 години. За жителите на малките селища е жизнено важно да имат работеща станция, защото иначе се откъсват от света, казва тя.
Още по-крайна е Пенка Кънева, кметски наместник на Въглевци. Пощенската станция в селото обслужва и хората от още 6 махали. Не сме в Диарбекир, та веднъж седмично да ни предлагат социална услуга, като на осъдени на доживотна каторга, заяви пред наш репортер Кънева. Според нея, закриването на пощенските поделения ще има единствено антисоциален ефект, не и икономически.
И сега е силно влошено обслужването от “Български пощи” по селата, коментира Петьо Коев, кметски наместник на Райковци. „Не веднъж съм пропускал сесия на Общинския съвет заради закъснялата кореспонденция. С нововъведението пък направо се връщаме 100 години назад, когато писмата и пощенските пратки се доставяли с биволска кола веднъж месечно“, недоумява Коев.
В Шемшево например, местните хора твърдо са решили да си бранят станцията, ако трябва и чрез граждански неподчинения. Поделението там е едно от най-добре работещите в района, личи от справката за обслужените пратки за март т.г. Изплатени са пенсиите на 85 души, обработени са 800 писма, осребрени са 298 разписки на БТК, Е.ОН и ВиК. В селото живеят 620 души, на територията му има общо 12 производствени и търговски фирми. Всички те ще бъдат принудени да търчат до областния град, за да си получават лично служебната кореспонденция. Трябва да се търси друг вариант, а не държавните монополи да слагат прът в колелото на и без друго едва кретащия бизнес, категоричен е Иван Иванов, кмет на Шемшево.

текст към снимка 1: И сега обслужването е лошо, а какво ли ще стане като затворят кепенците, питат се дядовците.


снимка 1

В категории: Общини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки