Само на 15-тина километра от Шумен, в село Ивански, се сливат Ришкия проход и пътят за Североизточна България. Двете шосета оформят триъгълник, а точно в средата му, с достъп от всички страни, от 6 години има построена бензиностанция. Собственик не е някоя от известните вериги в страната, а малко популярното акционерно дружество „Ал и Ко“. Всъщност, тази фирма е известна най-вече в Шумен. Но не, защото предлага висококачествени горива, например, а защото неин управител до миналата година беше сегашният областният управител Димитър Александров.
Общински съветник от ГЕРБ от 2007 г., той се включи като мажоритарен кандидат за депутат на Бойкоборисовата партия на парламентарните избори през 2009 г. А основен акцент в кампанията му бяха изказвания от рода на – държавата да се изчисти от корупционната среда и да се възвърне доверието на хората в държавността. Кухите фрази и делата, както знаем обаче, не винаги се припокриват едно към едно.
Преди да стане морален стожер на същата тази държавност, Александров първо се е облажил с апетитен терен в цитираното село, по смущаващ начин.
Схемата пък изплува случайно преди седмица,
покрай компроматната война със заменки в Шумен.
„Ал и Ко“ АД е вписано в търговския регистър на Окръжен съд – Шумен през декември 1995 г. Съдружници в него са Димитър Александров, Живко Ангелов Николов и Митко Гочев Недялков. Конците на практика обаче дърпа Александров, който по времето на кабинета на Иван Костов е в близки отношения със СДС. И по-точно – приятел на тогавашния кмет Веселин Златев, спечелил два мандата с гласовете на сините, а в момента – съветник на Бойко Борисов от ГЕРБ.
На 20 февруари 2002 г. с решение на Общинския съвет и влязла в сила заповед на кмета Златев, общината продала на Димитър Александров 1385 квадратни метра в землището на Ивански срещу скромната сума от 5 000 лева.
Само 10 месеца по-късно, на 16 октомври същата година, Златев и Александров сключват нов договор – вече за замяна. Теренът, върху който сега е построена бензиностанцията с надпис „Ал и Ко“ е с обща площ 6659 км.м и се намира в местността „Драката“. В общинските регистри триъгълникът, който съединява основните пътища от Шумен към Източна България, се води трета категория земя. Текущата й пазарна цена според оценката на общинските експерти по това време е 4994 лв. Или с цели 6 лева по-ниска от явно златните декар и половина, които Александров вече си е купил. Така, според общината заменените имоти са равностойни, поради което при извършване на сделката „Ал и Ко“ не дължи доплащане за уравняване.
Защо е била цялата тази гимнастика с покупки и заменки, става ясно година по-късно. На 20 ноември Веселин Златев одобрява плана за застрояване на бензиностанцията, а през октомври 2004 година обектът е напълно готов.
Днес
Димитър Александров е прихванал частична амнезия
и твърди, че договор за подобна замяна на недвижими имоти никога не е имало. ДЕСАНТ обаче разполага с копие на документа, издаден на 16.10.2002 г. в общината и отразен в Службата по вписвания на същата дата.
Врътката със земята в Ивански явно е била дълбоко покрита и спокоен, че тя няма изплува, областният реши да я спести на медиите. Но затова пък предостави на журналистите изчерпателна информация за общо 41 съмнителни заменки, дадени лично от него на прокурор.
Според Александров ниви в отдалечени села из Делиормана са заменяни за парцели по изходите на Шумен и до главен път София-Варна. Сделките на замяна на частни земи за терени от държавния поземлен фонд са ставали при управлението на тройната коалиция за 5-годишен период от 2005 до 2009 г.
Сред облажилите се от съмнителните заменки в областта бил ексдепутатът от НДСВ Светослав Спасов, сега и той щатен съветник на Бойко Борисов по военните въпроси.
По този начин се облагодетелствал и депутатът от ДПС Гюнай Сефер. Сред собствениците на апетитни терени бил и общинският лидер на етническата партия в Шумен Гюнай Тефик. Сред тях е и мажоритарният народен представител от региона,
избран пак от листата на ДПС, проф. Георги Колев,
преподавател в Шуменския университет и декан на педагогическия факултет. Най-голям терен от 164 декара е придобила обаче Зюбейде Халилова, майка на ексдепутата от Шуменска област Метин Сюлейманов.
Всичките заменки до една са били подписани от бившите министри на земеделието Валери Цветанов и Нихат Кабил.
През 2005 г. държавата е изкупила от Светослав Спасов 23,4 декара нива в землището на село Красен Дол, община Никола Козлево, по 625 лв/дка и му е продала 17 декара до шуменския квартал „Макак“. Придобитата от царския депутат по данни на губернатора земя е точно до строящата се магистрала „Хемус“. При размяната държавата даже му е доплатила и 1352 лева за разликата в декарите.
Георги Колев пък се сдобил в навечерието на парламентарните избори през 2009 г. 10 декара до стопанския двор на
култовото село Мадара с изглед към скалите с Конника.
Противопоставянето между областия управител Димитър Александров и професора започна в края на пармаментарните избори м.г. когато и двамата бяха мажоритарни кандидати от 30 шуменски МИР. Профосърът от ДПС, а бизнесменът Александров - от ГЕРБ. И очаквано Колев победи. Получи само 666 гласа повече, но седна на депутатската банка, пък опонентът му на стола на областен управител.
С присъщия си хаплив език, проф. Колев обясни, че той и негов приятел получили по 5 декара парцел в селото, за който дали 13 декара в землището на Каолиново. „Парцелът в Мадара не е нито до път, нито до магистрала”, отсече депутатът. И добави :„Искам да благодаря на губернатора, че ми напомни за тази земя, защото я бях забравил. Ще взема да я направя овощна градина“.
Не е чудно, че професорът е забравил тази земя, защото от декларацията му в Сметната палата става ясно, че шуменският депутат притежава 12 магазина, закупени през 2006 г. – 10 в Шумен и 2 в София. Декларирал е и 3 апартамента: един във Варна, придобит през 2006 г., един в Шумен, купен през 2007 г. и един в София, придобит през 2008 г. Притежава парцел от 1324 квадрата в Бяла, гараж в Шумен, още два гаража във Варна, две паркоместа в София.
Въпреки ведрия тон на винаги усмихнатия депутат, който като бивш републикански шампион и майстор на спорта по фехтовка, умее чудесно да се владее, историята със заменките видимо го ядоса. Още същата вечер, когато областният изнесе пред медиите заменките, към 22 часа проф. Колев в мейл до всички медии запита защо областният е пропуснал да каже, че и той сам е заменял терени.
Така политическите противници - губернаторът и депутатат, взеха да се замерят със заменки. Включи се и премиерският съветник Светослав Спасов, който пък на нарочна пресконференция съобщи, че и областният управител е извършил 3 заменки след 25 април 2005 г.
Ден след тези разкрития областният Димитър Александров, който е бивш изпълнителен директор на проспериращата фирма "Ал и Ко" с верига от бензиностанции в цялата страна, събра медиите и им обясни, че срещу 96,955 дка. земеделски земи в селата Трем, Новосел и Бистра, фирма „ Сирена", която е 100% собственост на "Ал и Ко" , получаила селскостопански двор в с. Новосел с площ 96,800 дка. Там фирмата има постройки, където отглежда 1000 овце. Земите, които са заменени, са били оценени на 61 893 лв., а дворът, който фирмата получила, на 22 433 лв. През 2006 г. фирма “Сирена” придобила отново чрез замяна правото на собствеността и върху прилежаща към сградите земя в долния стопански двор на Новосел.
”Съпругата ми Катя Александрова, в качеството си на член на съвета на директорите на „Ал и Ко” АД, подаде писмо до прокуратурата и областната дирекция на МВР,
с искане да бъдат проверени всички обстоятелства
около нашата заменка”, обяви държавният резидент в Шумен, явно забравил за трампата на терени в Ивански.
Най-тарикатски е решил въпроса бившият депутат и лидер на ДПС-комсомола в областта Метин Сюлейманов. Той води в класацията с придобити 164 дка за 172 842 лв. до бъдещия индустриален парк на Шумен. Заменката обаче е реализирана от майка му Зюбейде Халидова. Госпожата е заменила общо 271,748 дка от осем села- Струйно, Близнаци, Тимарево, Становец, Никола Козлево, Габрица, Черноглавци и Тодор Икономово. Придобила е 164,611 дка земя вдясно от пътя София-Варна, в близост до разклона за с. Царев брод в местността „Беш тепе” . Придобитата земя е на стойност 172 842 лв., а изкупената от държавата – 172 970 лв.